Van'da, 21 Kasım 2016'dan bu yana devam eden eylem ve gösteri yasağı, bin 699 günü aşarak yine uzatıldı. Van Valiliği, "kentteki gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 4 gün süreyle yasaklandığını" duyurdu. Bu karar, anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylem ve saldırıların önüne geçilmesi amacıyla alındığı gerekçesi gösterildi.

Adana'da Fırtına ve Sağanak Etkili Oldu: Çatı ve Reklam Panoları Uçtu, Kule Vinç Devrildi Adana'da Fırtına ve Sağanak Etkili Oldu: Çatı ve Reklam Panoları Uçtu, Kule Vinç Devrildi

Valilik açıklamasında, "Halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması, terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi ve milli güvenliğin, temel hak ve özgürlüklerin korunması, genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının önlenmesinin amaçlandığı" belirtildi. Yasaklama, 17 ile 20 Kasım tarihleri arasında Van ili coğrafi sınırları içinde geçerli olacak. Valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun gördüğü etkinlikler ise bu yasaktan muaf tutulacak.

Bu karar, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümlerine dayanarak alındı. Kanunlar, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin düzenlenmesinde uygulanacak şekil, şart ve usulleri belirler ve bu etkinliklerin gece saatlerinde sona ermesi gerektiğini vurgular.

Editör: İdris YILMAZ