Van’ın Muradiye ilçesinde 2023 yılında M.Y. isimli çocuğa nitelikli cinsel istismarda bulundukları gerekçesi ile tutuklu bulunan sanıkların yargılandığı dava sonuçlandırıldı. Van Barosu’nun müdahil olduğu davada sanıklara ceza verildi.

AJANS65 TV - Van Barosu’ndan yazılı olarak yapılan açıklamada, Van’ın Muradiye ilçesinde mağdur M.Y. nin 05.01.2023 tarihinde adli mercilere başvurarak nitelikli cinsel istismara maruz bırakıldığı gerekçesi ile şikayetçi olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, buna ilişkin başlayan sürecin tamamlandığı açıklaması yapıldı.

‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir? ‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir?

Van Barosu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Komisyonumuz sürece ivedilikle dahil olmuş ve sürecin takipçisi olunacağı tarafımızca kamuoyuna duyurulmuştu” hatırlatması yapıldı.

Baro yazılı olarak yatığı açıklamada şu ifadelere yer veridi:

“M.Y.nin şikayeti üzerine başlayan soruşturma ve kovuşturma süreçleri komisyonumuzca titizlikle takip edilmiş olup komisyonumuz üyelerinin de katılmış olduğu 10.05.2024 tarihli son duruşmada Erciş Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava dosyasının esası hakkında karar verilmiştir.

Mahkemece verilen kararda netice olarak sanık E.E. hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan zincirleme suç hükümleri de uygulanarak 16 yıl 8 ay, şantaj suçundan 1 yıl 8 ay, özel hayatın gizliliğini ihlal etme suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verilerek tutuklu olan sanık hakkında tutuklu halinin devamına, sanık F.C. hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verilerek tutuksuz olan sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına, sanık M.M. hakkında çocuğun basit cinsel istismarı suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutuksuz olan sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına, sanık F.B. hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verilerek tutuklu olan sanığın tutukluluk halinin devamına, sanık Ö.Ö. hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan 20 yıl hapis cezası verilerek tutuksuz olan sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına, sanık Y.A. hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan 20 yıl hapis cezası verilerek tutuksuz olan sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmiştir.”

Barı açıklamasında, dava dosyasının takipçisi olacaklarını söylediler.(HABER MERKEZİ)