Van Bşb Engelli̇ Haftasi 2Van Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Engeliler Haftası vesilesiyle “Van’da Engellilik ve Engelli Hizmetlerinin Geliştirilmesi” konulu panel düzenlendi.

AJANS65 TV - Büyükşehir Belediyesi Belediye hizmet binasında düzenlenen panele Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal, DEM Parti MYK Üyesi ve DEM Parti Engelliler Komisyonu Eş Sözcüsü Hatice Betül Çelebi, DEM Parti ve DBP Van İl EşBaşkanları ve Engelli ve aileleri katıldı.

Engelliler haftasını kutlayarak sözlerine başlayan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, “Biz her defasında yaşadığımız toplumun aslında çok renkli, çok dilli, çok kültürlü, farklılıkları içinde barındıran bu evreni hepimizin evreni olarak yaşadığımız dünyayı hepimizin dünyası olarak bizlerin bu dünya içerisinde birer varlık olduğunu renkliliğimizle, farklılığımızla, biyolojik çeşitliliğimiz ve değişikliğimizle bu evrenin bir parçası olduğumuzu her defasında ifade ediyoruz. Engelli bireylerin daha onurlu bir yaşamı yaşayabilmesi için daha adil bir yaşamı yaşayabilmesi için temel hedeflerimizden bir tanesi. Engelli yoldaşlarımızın yaşamını daha onurlu bir yaşam haline getirmenin mücadelesini hep vereceğiz” şeklinde konuştu.

‘BİZLER ARKADAŞLARIMIZIN BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM EDECEĞİZ’

Engelsiz bir yaşamı inşa etmeyi hedeflediklerini söyleyen Şedal, “Zihinlerimizdeki engellerin kaldırılması gerektiğini her defasında ifade ediyoruz. Bekir Başkan ve Hatice Başkan döneminde Engeller Şube Müdürlüğü açılmıştı ve gerçekten çok ciddi çalışmalar yürütülmüştü. Buradan tekrardan arkadaşlarımızın emeklerine sağlık diyerek buradan da bir selam gönderiyoruz. Bizler de arkadaşlarımızın bıraktığı yerden devam edeceğiz. Her defasında bunu söyledik. Çok ciddi emekler vermişlerdi ve bu emeği büyütmenin zamanı. Engelli yurttaşlarımızın daha adil bir yaşam sürdürebilmesi için sivil toplum kuruluşlarıyla yani derneklerle birlikte çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

‘NEREDE BİR ENGELLİ VARSA BİZ ORDAYIZ’

Nerede bir engelli varsa yanında olduklarını dile getiren Şedal, “Engelsiz yaşam alanlarını oluşturarak etkin çalışmalar yürütmüş olacağız. Engeliler için sokaklarda, okul, iş yeri ve tüm sosyal yaşam alanlarını onlara göre dizayn edeceğiz. Meclisimizde engelli komisyonları kurarak, gereken çalışmaları hep beraber yürüteceğiz. Bizler tekrardan stratejik planımızı hazırlarken sizinle bir araya gelip, bu çalışmalara daha kapsamlı, daha etkili bir şekilde nasıl yürüteceğimizi birlikte tartışacağız. Tekrardan engellilerin yanında olduğumuzu belirterek, engelliler haftasını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Engelliler Komisyonu Eş Sözcüsü Hatice Betül Çelebi ise panel için Van Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek, engelli hakları, engelliler için neler yapılacağı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir? ‘Ölüm Komitesi’ Üyesi Reisi Gerçekte Kimdir?

İşaret dili tercümesinin de olduğu Engelliler İçin Yeni 1 Yaşam Mümkün sloganıyla düzenlenen panel de engelliler ve engelli ailelerini, engelli derneklerin yöneticileri sorun ve taleplerini dile getirdi.

Panel soru-cevap şeklinde son bulurken, Eşbaşkanımız Neslihan Şedal, Engelliler ile tek tek ilgilendi.(HABER MERKEZİ)