I M G 9078

Star Kadın Derneği Başkanı Zeynep Demir tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

24 Saatte 7 Kadın Erkekler Tarafından Öldürüldü

"Yaşamını kaybeden kadınlar için üzgün ve öfkeliyiz. Van STAR KADIN DERNEĞİ'nin 2024 yılı kayıtlarına göre Van ve çevre illerde yılın ilk yarısında, şüpheli kadın ölümü ve kadın cinayetiyle 21 kadın yaşamını kaybetti. Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar. Bizler kadın cinayetlerini sayılar ve listeler üzerinden okumak istemiyoruz. Kadına yönelik şiddeti önleme mekanizmalarının etkin kullanılmadığını artan cinayet ve ölüm haberlerinden görüyoruz."

I M G 9103

 Devletin Yükümlülükleri

"Devlet, bireyin maddi ve manevi varlığını her türlü tehlikeden, tehdide ve şiddetten korumakla yükümlüdür. Bu yükümlülüklere uygun davranılmadığını yakın zamanda, Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasında 20 Haziran Perşembe akşamı başlayan ve 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangınla da görmekteyiz."

I M G 9080

Antidemokratik Uygulamalar ve Özelleştirmeler

"Antidemokratik uygulamalar, özelleştirilmiş kamu kurumları ve ırkçı söylemler üretilmeye devam ederken bizler her gün yeni bir felaketin haberiyle uyanmaktayız. Devleti, negatif yükümlülüklerini ve taahhüt ettiği görevleri yerine getirmeye çağırıyoruz. Şiddetin, ölümlerin, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü; kadın cinayetlerinin, tecavüz dahil tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı bu dönemde, frenleyici politikalar ve mekanizmaların acilen devreye sokulması gerekiyor."

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri Coşkuyla Kutlanıyor I CANLI 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri Coşkuyla Kutlanıyor I CANLI

I M G 9085

Siyasal İktidarın Tutumu

"Siyasal iktidar, bu süreçlerde kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmalarını uzun yıllardır kayyum yönetimiyle engellediği Hakkari’de belediyeye tekrar kayyum atayarak ve yine Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi yetmezmiş gibi 6284’ü de hedef alarak akıl almaz girişimlerde bulunuyor."

I M G 9090

 Kadınların Talepleri

"Bizler hukuksuzlukları hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve haklarımızı talep etmekten vazgeçmeyeceğimizi her yerde ve her platformda ilan ettik, etmeye devam ediyoruz. Biz kadınlar, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet konularında devletlerin yükümlülüklerini yerine getirmesini, kadına yönelik şiddetin ortaya çıkmadan önlenmesini, mağdurların korunmasını, faillerin gerektiği gibi cezalandırılmasını ve kadınların yaşam hakkının güvence altına alınması için gerekli çalışmaların yapılmasını bir kez daha talep ediyor, kadına yönelik şiddetin önlenmesi mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz."

Editör: İdris YILMAZ