Van’da halkla bir araya gelen DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınarak yerine kayyım atanmasına karşı sert tepki gösterdi. Bayındır, “7’den 70’e Türkiye’deki tüm halklar kayyıma geçit vermemelidir” derken, Hatimoğulları ise “Direnişi büyütelim kayyımları gönderelim” dedi.

Özgür Özel'in 'MHP'ye İttifak Çağrısı'na AK Parti'den Yanıt Özgür Özel'in 'MHP'ye İttifak Çağrısı'na AK Parti'den Yanıt

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınarak yerine kayyım atanması, Van'ın Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesinde protesto edildi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır'ın da aralarında olduğu heyet, halk buluşması ve esnaf ziyaretine katıldı. Heyet, esnaf ziyaretinin ardından Musa Anter Parkı'nda halkla buluştu. Buluşmaya Van Büyükşehir Belediye eşbaşkanları, ilçe belediye eşbaşkanları, il ve ilçe örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

I M G 8978

 “Kayyımlarınızı Tanımıyoruz”

Halk buluşmasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “5 gün öncesi AKP ve MHP tarafından kayyım atandığı günden bu yana Kürtler başta olmak üzere dostları, barış ve demokrasi isteyen her kesim bu zulme karşı ayaktadır. Van’ın direniş kentinden sesleniyoruz. Kayyımlarınızı tanımıyoruz ve kayyımlarınıza karşı duracağız,” dedi. Bayındır, kayyımların Kürt dilini, kültürünü ve insan haklarını tahrip ettiğini belirtti ve Erdoğan’ın Hakkari ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

“ Bu Halk  Kayyıma Geçit Vermedi”

Hakkari Belediyesine 2016’dan bu yana üç defa kayyım atandığını söyleyen Bayındır, “Her defasında Kürtler iradesine sahip çıkarak belediyesini kayyımdan alıyor. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ‘Erdoğan ülke birliğini sağlıyor’ dedi. Oysa bu ülke birliği değil, bu ülke birliğini parçalıyor. Eğer biz onların bu siyasetine karşı durursak zaferimiz yakındır,” ifadelerini kullandı.

 “AKP- MHP Tabela Partisi Oluyor”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise 31 Mart yerel seçimlerinde kayyımları ve AKP-MHP iktidarını yenilgiye uğrattıklarını söyledi. Hatimoğulları, “AKP-MHP iktidarı, Kürt halkına üçüncü kayyım darbesini yaşatıyor. Kürt halkı, Van halkı sizlere soruyorum; bizler kayyıma geçit verecek miyiz?” diyerek halkın direnişini vurguladı.

 “ Halk Tarihi Bir Ders Verdi”

Hatimoğulları, “Seçim sonuçlarında halk size Kürdistan’da ve Türkiye kentlerinde tarihi bir ders verdi. Bu dersin sonuçlarını iyi değerlendiremeyen AKP, Erdoğan ve Bahçeli şunu iyi bilmeli ki önümüzdeki seçimlerde siz tabela partisi olacaksınız,” dedi. Hatimoğulları, kayyımların anayasal karşılığı olmadığını ve demokratik hakların gasp edildiğini belirtti.

 “Hakkari Halkı Kayyım Kararını Tanımadı?”

Hatimoğulları, iktidarın dışarıdan getirdiği askerlerle seçimlerde oy kullandırdığına dikkat çekerek, Hakkari halkının askere ve polise rağmen iradesini DEM Parti’den yana kullandığını ifade etti. “Mehmet Akış görevden alındığında hakkında mahkeme kararı bile yoktu. Bu imzayı atan kimse, emin olun ki yargılanacaktır,” dedi.

“Siz  Baskı Yaptıkça Halk Daha Çok Bize Sahip Çıkmaktadır”

Kürt halkının kayyımlara, işkencelere, gözaltı ve tutuklamalara rağmen geri adım atmadığını belirten Hatimoğulları, “Siz baskı yaptıkça halk daha çok bize sahip çıkmaktadır. DEM Parti burada, halk burada, kayyıma karşı halkın direnişi burada. Bugün AKP Kürdistan’da bir anket yaptırsa, kendi seçmeni bile kayyıma razı değil,” dedi.

 “Bu Mücadelede Yalnız Değiliz”

Hatimoğulları, kayyım atamalarına karşı her yerde direneceklerini belirterek, “Bu mücadelede yalnız değiliz. Türkiye’deki birçok aydının, demokratın, devrimcinin, sosyalistin ve demokratik kitle örgütlerinin desteğini almış durumdayız,” dedi.

“Demokrasiye Yeni Hayat Vereceğiz”

AKP iktidarının devrinin kapandığını söyleyen Hatimoğulları, “Kayyıma karşı demokrasiyi savunanlarla beraber AKP’nin defterini kapatacağız. Demokrasiye yepyeni bir hayat hep beraber vereceğiz. Direnişi büyütelim, kayyımları gönderelim,” dedi.

Konuşmaların ardından DEM Parti binasına kadar slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüş yapıldı.

Editör: İdris YILMAZ