Van Büyükşehir Belediyesi önünde, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından, Hakkari Belediyesi'ne atanan kayyıma karşı nöbet eylemi başlatıldı. Eylemde, "Kayyıma, faşizme geçit yok. Halk iradesini tanıyın" pankartları Türkçe ve Kürtçe olarak asıldı. Etkinliğe Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe örgütleri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Emek ve Demokrasi Platformu, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı.

'HUKUKSUZLUK TÜM ÜLKEYE YAYILACAK'

Nöbet sırasında konuşan DEM Parti İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, AKP-MHP iktidarının temel politikasının hukuksuzluk olduğunu belirterek, kayyım rejiminin Kürt halkının iradesini tanımadığını ifade etti. Dilekçi, "Kayyım demek bu ülkede ekonomik krizdir, işsizlik ve hukuksuzluk demektir. Bunun için Hakkari belediyesine atanan kayyım kabul edilmemeli. Bugün Kürtlere uygulanan bu hukuksuzluk yarın tüm ülkeye yayılacaktır" dedi.

MHP'li Mustafa Çintaş'ın FETÖ Tutuklaması ve MİT Raporlarının Gecikmiş İşlemleri MHP'li Mustafa Çintaş'ın FETÖ Tutuklaması ve MİT Raporlarının Gecikmiş İşlemleri

NÖBETE KATILIM ÇAĞRISI

Kayyımların milyonlarca borç bıraktığını ifade eden Dilekçi, belediye kaynaklarının halka hizmet etmek için kullanılmadığını vurguladı. "Kayyım atamaları darbedir. AKP-MHP halkın iradesine saygı duymalıdır. Kimse bu halkın aklıyla alay etmemeli. Halk sandığa giderek kayyımlara en büyük cevabı vermiştir. Van'da 14 belediyenin tamamını seçen halkımız kayyımlara politik bir cevap vermiştir. Kayyım atamalarına karşı çıkmak çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaktır" diyerek sözlerine devam etti. Dilekçi, her gün saat 17.00-21.00 arasında Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eyleminin devam edeceğini belirtti.

Eylemde sık sık "Hakkari bizimdir, onurumuzdur", "Kayyımlar gidecek halk gelecek" sloganları atıldı ve alkışlarla destek verildi.

Editör: İdris YILMAZ