Van’da kolluk kuvvetlerinin engelli bir vatandaşa kötü davrandığına ilişkin görüntülerin basında yer alması sonrasında Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit konuyu meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

HABER MERKEZİ / MERKEZİ

VAN - Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, kolluk kuvvetlerinin engelli bir vatandaşa polis aracında kötü muamelede bulunduğuna ilişkin görüntülerin basında yer alması sonarsında konuyu meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle verilen soru önergesinde Sayyiğit, kolluk güçlerinin karıştığı kötü muamele, hak ihlalleri ile işkence vakalarının sıklıkla kamuoyuna yansıdığını belirterek, “Seçim bölgem Van’da da son yıllarda gözaltı sırasında ve barışçıl gösterilerde benzer vakalar yaygın bir şekilde görülmektedir. Son olarak 6 Ekim 2023 tarihinde Beşyol Meydanı'nda zihinsel engelli bir gencin polisler tarafından darp edilerek göz altına alındığı video sosyal medyada yer almıştır. Görüntülerde %75 engelli M.P.’nin yurttaşların tüm uyarılarına rağmen polis aracının içinde darp edildiği görülmüştür. Yüzünde darp izi açıkça görülen M.P.’ye ilişkin darp raporunda da ‘Yüzde ve boyunda yaygın hiperemi’ olduğu belirtilmiştir. Ağustos 2019’da Fırat K. İsimli bir genç birçok polis tarafından kask ve copla dövülerek gözaltına alındığı görüntüler kamuoyuna yansımış ve her kesimin tepkisine neden olmuştu” değerlendirmesini yaparak Bakan Yerlikaya’nın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır

“1 – Van’da Beşyol Meydanı’nda 6 Ekim 2023 tarihinde engelli M.P.’nin gözaltına alınması hakkında Bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?

2- %75 engelli olduğu belirtilen M.P.’nin darp edilmesine ilişkin ilgili personel hakkında herhangi bir idari – adli soruşturma başlatılmış mıdır?

3 – Engelli M.P’nin darp edilerek gözaltına alınmasına hakkında önerge tarihine kadar hangi işlemler yapılmıştır?

4 – Kolluk güçlerinin zor kullanma sınırını aşması ile orantısız müdahalelerine karşı herhangi bir tedbir var mıdır? Bunun önüne geçilmesi için alınan tedbirler nelerdir?

5 – Van’da son beş yılda kötü muamele ve işkence gerekçesiyle hakkında idari – adli işlem yapılan personel var mıdır? Varsa, bunun yıllara göre dağılımı nedir?”

Editör: İdris YILMAZ