Van Tuşba İlçe Sağlık Müdürlüğü, son 3 ayda mahallelerde gerçekleştirdiği sağlık taramaları ve eğitim programlarıyla yaklaşık 4 bin vatandaşa ulaştı.

Sağlık Taramaları ve Eğitim Programları
Tuşba İlçe Sağlık Müdürlüğü, mahalleler, Kuran kursları ve Aile Destek Merkezleri'nde (ADEM) gerçekleştirdiği taramalar ve eğitimler ile halk sağlığını koruma ve bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Eğitimler kapsamında ruh sağlığı, üreme sağlığı, kanser taramaları, bulaşıcı hastalıklar, çevre sağlığı, diyabet, hipertansiyon, akılcı ilaç kullanımı, obezite ve fiziksel aktivite gibi konular ele alındı. Ayrıca Sağlıklı Hayat Merkezi’nin tanıtımı yapıldı ve kanser taramaları için vatandaşlara randevular verildi.

Detaylı Taramalar ve Hizmetler
Bu kapsamda randevu verilen ve bağlı bulundukları Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) tarafından davet edilen 1120 kadın, müdürlük araçlarıyla ASM'lerden alınarak Sağlıklı Hayat Merkezine taşındı. Merkezde mamografi, HPV ve GGK gibi KETEM taramaları yapıldı. Ayrıca tansiyon, şeker, boy ve kilo ölçümleri gerçekleştirildi. Psiko-sosyal, obezite, fizyoterapi, üreme sağlığı, sigara bırakma ve gebe bilgilendirme birimlerinde uzman personel tarafından birebir değerlendirme yapılan vatandaşlar, gerekli yönlendirmeler yapılarak ileri danışmanlık hizmetleri için randevu aldı.

Erken Teşhis ve Önleyici Sağlık Hizmetleri
Erken teşhisin hayat kurtaracağı bilinciyle yapılan bu çalışmalar, Van Tuşba İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün sağlık alanındaki öncü rolünü bir kez daha gözler önüne serdi. Müdürlük, halk sağlığını koruma ve geliştirme hedefi doğrultusunda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Van'da Sel Felaketi: Şiddetli Yağış Yolları Kapattı, Bir Ev Sular Altında Kaldı Van'da Sel Felaketi: Şiddetli Yağış Yolları Kapattı, Bir Ev Sular Altında Kaldı

Van Tuşba İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün bu kapsamlı çalışmaları, sağlık hizmetlerinin vatandaşlara etkin ve ulaşılabilir şekilde sunulmasını amaçlıyor.


 

Kaynak: van65haber