Yerel seçime günler kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait taşınmazları devrediyor, boş kadrolara atama yapıyor ve yeni kredilerle belediye borçlandırılıyor. Kayyım, 4 milyara yakın borcu da gelecek yönetime devrediyor.

AJANS65 TV - 31 Mart'taki yerel seçimlere 26 gün kala Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı 'atanmış meclisi'ni toplayarak bir dizi karalar aldı. Kayyım, giderayak temeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi tarafından atılan ve tamamlanma aşamasına getirilen Fidanlık Parkı içerisindeki binaları devretti.

Parkın içerisinde yer alan Kişisel Gelişim Merkezi binaları ve konferans salonunu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne 25 yıllığına devreden kayyım, daha önce de kampus içerisindeki bir çok yapıyı başka kurumlara devretmişti.

Van’dan Hükümet ve TBMM’ye Çağrı: Jenosit Olarak Tanı Van’dan Hükümet ve TBMM’ye Çağrı: Jenosit Olarak Tanı

Devredilen Fidanlık Parkı 600 bin metrekare alan üzerinde inşa edilmiş, kültürel, sosyal, spor, eğitim, sanatsal üretimlerin yapıldığı bir yer olarak tasarlanmıştı. Parkın içerisinde; Kültür Merkezi, Kadın Destekleme Merkezi, Engelli Rehabilitasyon Merkezi, Çocuk Destekleme Merkezi, Sanat Atölyeleri, Kütüphane, bin kişilik Konferans Salonu, Kamp alanları, Güneş Evi ve Ekolojik alanlar yer alıyordu.

BORÇLAR 2024-2029 YILLARINDA BIRAKILDI

Kayyım yönetimi 2023 yılından 2024 yılına devreden yatırımların tüm giderlerinin ve ödemelerinin ise 2024 yılı içerisinde yapılması için de karar aldı. Belediye tüm bu 'yatırımlar' için borçlanma yetkisi alarak bu borçları belediyeyi kazanacak olan yönetime bıraktı. Daha önce de kayyım yönetimi, özel ve İller Bankası’ndan aldığı kredilerin vadesinin 2024 yılında başlatılması ve 5 yıl vadeyle ödenmesi kararı almıştı. Bu yolla, kendi döneminde yapılan tüm borçlanmalar ve yaptığı 'yatırımlar' için çekilecek krediler önümüzdeki 5 yıl içerisinde ödenecek.

TÜM KADROLARA ATAMALAR YAPILDI

Kayyım yönetimi, belediyede boş bulunan müdürlük ve diğer kadrolara belirledikleri kişilerin atama kararı aldı.Daha önceki yıllarda da aynı yola başvurmuş belediyenin neredeyse tüm alanlarına atamalar yapılmıştı.

SEÇİM AYINDA KREDİ ÇEKİLDİ

Seçim ayına girilirken elektrik borçlarını ödemek için bile kredi çeken kayyım yönetimi, bu ay da belediyeye bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (VASKİ) kredi çekme talebini kabul etti. Alınan kararda, “VASKİ’nin İller Bankası ve özel bankalardan kredi kullandırılması oy birliği ile kabul edilmiştir” ifadesi yer aldı. Daha önce yapılan araştırmalarda VASKİ’nin borcu 938 milyon 450 bin 372 TL olduğu ortaya çıkmıştı. Yine bu borçların büyük bir bölümünün kredilerden oluştuğu ve ödemelerinin 5 yıl vade ile yapılması kararı alındığı ortaya çıkmıştı.

Kayyım yönetimine bağlı, BELVAN şirketinin 32 milyon 82 bin, Mavikent şirketinin ise 33 milyon 57 bin 392 TL borcu olduğu ortaya çıkmıştı. Belediyeye bağlı kuruluşların toplam borcu ise, 1 milyar 4 milyon 889 bin 787 TL olduğu kesinlik kazanmıştı.

KAFELER 'ALELACELE' KİRALANDI

Kayyım yönetimi ayrıca Sahil Yolu civarında kurulan ancak henüz tamamlanmayan kafelerin de kiraya verilmesi için karar aldı. Alınan kararla Sahil Yolu’nda bulunan 2 kafenin 10 yıllığına kiralandı.

BORCU KREDİYLE KAPATIYOR

2017 ila 2023 yılları arasında milyonlarca lira kredi çeken kayyım, neredeyse her ay belediyenin hesaplarına bloke konulmaması amacıyla “Kamu yararı” kararı alıyor. İkinci kayyımın atandığı Ağustos 2019’dan Eylül 2023’e kadar, neredeyse iki ayda bir atanmış belediye meclisi kararıyla bankalardan kredi çekildiği öğrenildi. Borcunu kredi çekerek ödeyen kayyımın yönetimindeki belediyenin toplam borcunun, 3 milyar 697 bin 382 TL olduğu ortaya çıkmıştı.

BELEDİYE TÜM BANKALARA BORÇLU

Kayyım yönetimindeki belediyenin, hazineye, diğer kamu kuruluşlarına (SGK ve vergi), İller Bankası, diğer yurtiçi bankalar, yurt dışından alınan krediler ve diğer borç stoku tutarları ortaya çıktı. 2023 yılının son ayına kadar kayyım yönetimindeki büyükşehir belediyesinin, SGK ve vergi borcu 120 milyon 38 bin 318 TL’ye, İller Bankası borcu 202 milyon 422 bin 636 TL’ye, diğer bankalara olan borçları ise 1 milyar 607 milyon 350 bin 676 TL’ye yükseldi. “Diğer borçlar” adına altında ise 1 milyon 771 bin 915 TL borç kaydedildi. Ortaya çıkan tabloya göre, kayyım yönetiminin sadece banka, SGK ve diğer olarak adlandırdığı borçların miktarı, 1 milyar 954 milyon 585 bin 550 TL olmuştu. (MA)