Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu

Hakkari’de Kayyım Protestoları Devam Ediyor: Van'da İradeye Saygı Yürüyüşü
Van, Türkiye - Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyım atanmasının ardından başlayan protestolar hız kesmeden devam ediyor. 30 Haziran’da İstanbul’dan başlatılan ve Hakkari’ye kadar sürecek olan İradeye Saygı Yürüyüşü, Van'da buluştu.

İstanbul başta olmak üzere birçok kentten Van'a gelen protestocular, DEM Parti Van İl Örgütü'nün bahçesinde bir araya geldi. Buradan basın açıklamasının yapılacağı etkinlik alanına geçmek isteyen gruba, polis ekipleri 'önlük giydikleri' gerekçesiyle izin vermedi. Üzerinde "İradeye saygı" yazılı beyaz önlüklerle Musa Anter Barış Parkı'na geçmek isteyen gruba, polis "Ancak etkinliğin başlayacağı alanda önlüklerinizi giyebilirsiniz. Etkinlik alanına kadar önlüklerinizi çıkarıp yürümenizi istiyoruz" dedi.

DEM Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar, polisin tavrına tepki göstererek, "Eylemimizi yapacağımız alan buradan 100 metre uzaklıkta. Mevzuat gereği böyle bir uygulama yapamazsınız. Sizin bu tavrınız olayı başka bir yere götürmeye başladı. Böyle bir dayatma olmasını kabul etmiyoruz. İnisiyatif sizde ise kendi aranızda konuşun ve bu keyfi uygulamaya son verin. Eğer inisiyatif sizde değilse üstlerinize söyleyin" dedi. Aralarında milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının da bulunduğu grup, yapılan müzakerenin ardından yürüyüşe geçti.

Grubun Yolu Üç Kez Kesildi
Yürüyüş esnasında sık sık kayyım uygulamalarına karşı slogan atan grup, bir kez daha polis tarafından engellendi. Slogan atılmasına müsaade edilmeyeceğinin belirtilmesinin ardından grup, yapılan uygulamaya alkış ve sloganlarla tepki gösterdi. Yeniden yürüyüşe geçen grubun önü yaklaşık 200 metre içinde üç kez daha kesildi.

Gülşen Kurt: Halkın İradesine Sahip Çıkıyoruz
Saat 15.00'da yapılması planlanan basın açıklaması, bir buçuk saat gecikmeli olarak başladı. DEM Parti Van İl Eş Başkanı Gülşen Kurt, yaptığı açıklamada kayyım uygulamaları son buluncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Kurt, "Hakkari Belediyesi'ne kayyım ataması yapıldığı ilk günden beri, bu haksızlığı, bu hukuksuzluğu kabul etmeyeceğimizi söylemiştik. Bunun hukuk sorunu olduğunu, demokrasi sorunu olduğunu tekrar ifade ediyoruz. Buradan Hakkari halkının iradesine sahip çıkıyoruz. Kayyıma asla geçit vermeyeceğiz" dedi.

Bakırhan: Ülke Adına Bir Ayıptır
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, İradeye Saygı Yürüyüşü’nün ülke adına utanç verici olduğunu belirterek, "İradeye Saygı Yürüyüşü düzenliyoruz. Böyle bir şey sanırım dünyanın hiçbir yerinde yok. Sandıklar kuruluyor, insanlar kendi yöneticilerini seçiyorlar ama iktidar 'DEM Parti'yi seçiyorsanız iradenizi tanımıyoruz' diyor. İradeye Saygı Yürüyüşü, ülke adına bir ayıptır. Türkiye halklarına ayıptır. Ya sandığı koymayacaksın ya da Kürtlerin seçtiği yöneticilere saygı duyacaksın. İki kez belediyelere kayyım atadınız. En iyi örneği Van'dır. Belediyeleri bir borç batağına sokmuşsun. Bir de utanmadan üçüncü kez kayyım atamaya kalkıyorsun. Bir an evvel bu hukuk dışı uygulamadan vazgeçin" dedi.

Mücadele Sürecek
Bakırhan, konuşmasının sonunda kayyım uygulaması son buluncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerinin mesajını verdi: "Kayyımlardan vazgeçilinceye kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Siz eğer Van halkını, Hakkari'yi bu kadar düşünüyorsanız sınırları açın, insanlar ticaret yapsın. Yayla yasaklarını kaldırın insanlar hayvancılık yapsın."

Van'dan Hakkari'ye kadar 6 gün boyunca sürecek olan yürüyüşe, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, DEM Parti bölge milletvekilleri, belediye eş başkanları, DBP ve DEM Parti'nin il ve ilçe yöneticileri de katılacak.

Editör: İdris YILMAZ