Kürt Dil Bayramı kapsamında düzenlenen mitingde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, "Yüzyıllık politikayla 'eğer dili yok edersek, Kürt varlığını da yok ederiz' dediler. Ancak bizler her alanda dilimizi yaşatarak bu politikaları boşa düşüreceğiz" dedi.

AJANS65 TV - Van'ın Erciş ilçesinde, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HDP), Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA), Tevgera Jinen Azad (TJA), Kovara Destar ve Demokratik Kitle Örgütleri tarafından 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı münasebetiyle bir miting düzenlendi. Sahil Kent mahallesindeki Fener Alayı meydanında gerçekleştirilen miting, bikurdî bixwînin, bikurdî binivîsînin, bikurdî bijin", "Divê zimanê Kurdî bibe zimanê fermî" gibi pankartlar ve "Kurdî hebuna me ye", "Bê ziman jiyan nab e", "Kurdî dayika me ye", "Jin Jiyan Azadî" yazılı dövizlerin taşındığı coşkulu bir atmosferde gerçekleşti.

Kadınlar, yöresel kıyafetlerle katıldıkları mitingde Kürtçe ezgiler eşliğinde halay çekti. Mitinge, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri de dahil olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Mitingde konuşan Erciş DEM Parti İlçe Eş başkanı Mecbure Açık, Kürtçenin önemine değinerek, "Dilimiz kimliğimizdir. Her alanda dilimize sahip çıkmalıyız. Evde, sokakta, hastanelerde ana dilimizle konuşmalıyız. Dilin taşıyıcısı olan nenelerimizden dilimizin tüm inceliklerini öğrenerek yaşatmalı ve diğer nesillere taşımalıyız" dedi.

Ayrıca, DEM Parti İl Eş başkanı Gülşen Kurt da, "15 Mayıs Kürt Dil Bayramını tüm halkımıza kutlu olsun. Dilimiz kadim bir geçmişe sahip olmasına rağmen her alanda engelleniyor. Bizler bu engelleme politikalarına karşı, asimilasyona karşı kültürümüz, dilimize sahip çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.

Kobani kararına da değinen Kurt, "Geçtiğimiz günlerde Kobani kumpas davası ile arkadaşlarımıza ağırlaştırılmış hapis cezası verdiler. Arkadaşlarımız DAİŞ’in katliamlarına karşı direndi. Bizler bu kararı kabul etmiyoruz. Bu ceza hukuki değil, siyasi bir karardır bunun için bu kararı tanımıyoruz. Her alanda mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Hiçbir zulme karşı Kürt halkı başını eğmemiştir, hiçbir koşulda eğmeyecektir" şeklinde konuştu.

'DİL BEDENDİR, BEDENİNİZE SAHİP ÇIKIN'

Ardından DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eş Sözcüsü Heval Dilbahar konuştu. “Dil bedendir, bedeninize sahip çıkın” sözleriyle konuşmasına başlayan Dilbahar, “Bedenimize her alanda sahip çıkmalıyız. Kürtler tarih boyunca ne kadar zulme ve saldırıya maruz kalmışsa, Kürtçe de aynı şekilde zulme ve baskıya maruz kaldı. Yıllardır Kürtçe cezaevlerinde, yaşamın tüm alanlarında engellendi, baskılandı ve yok edilmeye çalışıldı. Kahraman Kürt halkı her alanda tüm baskılara ve saldırıya karşı diline sahip çıkmıştır. Kürtçe dili Zîlan’da direndi, Newala Qesaba da direndi, en son tüm dünyanın gözü önünde Kobanê’de direndi. Tarih boyunca mücadelede birçok şehit verdik, dilimizin şehit düşmesine izin vermeyeceğiz. Her alanda sesimizi yükselteceğiz” ifadelerini kullandı. 

'HER ALANDA DİLİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ'

Son olarak konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da, yıllardır Kürt halkının dil mücadelesi verdiğini söyleyerek, “Kürtçe, dünya dil literatüründe en ön sıralardadır. Dilimiz, binlerce yıllık bir dildir. Dilimiz kültür ve kadim bir dildir. Ne kadar asimilasyon varsa bizler, siyasette, parlamentoda dilimize sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

Çocuk korosunun Kürtçe şarkılar seslendirdiği miting, coşkulu halaylar ve müzik eşliğinde sona erdi.(HABER MERKEZİ)

LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi! LGS Sınavında Soru Tartışması: Ders Kitaplarında Bulunmayan Bilgi!

Erciş Dil Bayramı (99)

Editör: Muhittin Botan