Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan ve Yazçiçeği ile Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ ve Yetkinler kırsal mahallelerinde 20 Haziran tarihinde yaşanan yangında 15 kişi hayatını kaybetti. Yangında hayatını kaybedenler için kurulan taziyeleri dün akşam saatlerinde Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ziyaret etti. Ancak köylüler, yangının "anız yakmaları" nedeniyle çıktığını söyleyen valiye tepki gösterdi.

Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek

Tartışmanın Büyümesi:
Mezopotamya Haber Ajansı'nın aktardığına göre, köylülerin tepkisi üzerine yaşanan tartışma büyüdü. Taziyede bulunan Ş.Ç., yaşananları cep telefonuyla kayıt altına almak istedi. Bu sırada valinin korumaları Ş.Ç.’yi darp ederek, telefonundaki görüntüleri sildi. Artan tepkiler nedeniyle Vali Su, taziye yerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Köylülerin İddiaları ve DEDAŞ:
Valiye tepki gösteren köylüler arasında yer alan ve yaptığı açıklamalar nedeniyle Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) hakkında suç duyurusunda bulunan İbrahim Eren, yangının elektrik tellerinin çarpışması sonucu çıkan kıvılcımlarla başladığını belirtti. Eren, "Bunu söylediğimiz için tepki gösteriyorlar. DEDAŞ bana dava açmış. Yanlış bilgi yaydığımı iddia ediyorlar. Köylülerimiz de ulusal yayınlar dahil olmak üzere verdiğim röportajları Valiye gösterdi. Yangının çıkış sebebinin teller olduğunu söyledim. Teller yıllardır bu halde ve çürümüş durumda. Yıllardır DEDAŞ’a bu tellerin bakımının yapılması için başvuruda bulunuyoruz ama gelmediler" dedi.

Baskı Altında Köylüler:
Vali ve kaymakamın açıklamalarına "yalan söylüyorsunuz" şeklinde tepki gösteren Ş.Ç.’nin vali korumaları tarafından darp edildiğini aktaran Eren, köylülerin DEDAŞ’ın ihmalleri nedeniyle mağdur olduğunu vurguladı. Eren, köylülerin zararını karşılamamak için DEDAŞ’ın suçlamaları reddettiğini belirtti.

DEDAŞ Sorumluluktan Kaçıyor:
Eren, kendisinin AK Parti üyesi olduğunu ve devleti karalamaya yönelik bir çaba içerisinde olmadığını vurgularken, DEDAŞ’ın köylüleri suçlayarak sorumluluktan kaçtığını ifade etti. Eren, devlet yetkililerini objektif bir şekilde araştırma yapmaya çağırdı.

Editör: İdris YILMAZ