Yeni Fotoğraflar Paylaşıldı: Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı'dan Mesajlar

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'nın Edirne Cezaevi’nden yeni fotoğrafları paylaşıldı. Yeni Özgür Politika'dan Gülcan Dereli'nin sorularını yanıtlayan Selçuk Mızraklı, kayyum karşıtı mücadeleye ve demokrasiye dair önemli açıklamalarda bulundu.

'İmamoğlu Hakkari'ye Gitmeli'

Kayyum atanmasına karşı muhalefetin genel tavrını olumlu bulan Mızraklı, ancak daha etkin bir tutum alınmadığını belirtti. Kayyum uygulamalarının rejimin genel Kürt politikasının bir parçası olduğunu vurgulayan Mızraklı, samimi demokratların daha etkili duruş sergilemesi gerektiğini söyledi. Belediyeler Birliği Başkanı Ekrem İmamoğlu ve diğer belediye başkanlarının Hakkari’ye gitmesi gerektiğini belirterek, meşru muhataplarının kayyum değil seçilmişler olduğunu deklare etmelerini önerdi.

'Demirtaş Klarnete Başladı'

Demirtaş ile günlerinin nasıl geçtiğine dair soruyu yanıtlayan Mızraklı, Demirtaş'ın çok yönlü biri olduğunu ve klarnet çalmaya başladığını söyledi. Cezaevinde günlerinin yoğun geçtiğini belirten Mızraklı, ülke siyasetinden dünyadaki gelişmelere kadar birçok konuyu tartıştıklarını ifade etti. Yüksek tempolarını koruyarak dışarıya adapte olma hedeflerini vurguladı.

Röportajın Devamı

Röportajın tamamında, Mızraklı'nın kayyum atamaları, demokratik değerler, ve CHP'nin geçmişteki tavrına dair eleştirileri yer aldı. 2018'de belediyecilik yasasına eklenen 47. maddeye dikkat çekerek, CHP'nin bu durumu Anayasa Mahkemesi'ne taşımamış olmasını eleştirdi.

Van Gölü'nde Akıntıya Kapılan Üçüncü Kişi Sağ  Olarak Kurtarıldı Van Gölü'nde Akıntıya Kapılan Üçüncü Kişi Sağ Olarak Kurtarıldı

ROPORTAJIN TAMAMI

Editör: İdris YILMAZ