Yaptığı Apartman 51 Kişiye Mezar Olan Müteahhit: "Teslim Etmem Gereken İşler Var, Tahliyemi İstiyorum"
Hatay’ın Antakya ilçesinde, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 51 kişiye mezar olan “Cemil Çapar Apartmanı” davasının ikinci duruşması Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, tutuklu yargılanan sanıklar apartmanın müteahhidi Mehmet Özkan ve şantiye şefi ile depremde yakınlarını kaybeden aileler ve avukatlar hazır bulundu.

SEGBİS ile Savunma
Sanık Mehmet Özkan, duruşmada SEGBİS aracılığıyla savunma yaparak, “Teslim etmem gereken devlet ihale işleri ve TOKİ işim var” diyerek tahliyesini talep etti. Ancak mahkeme, sanık Mehmet Özkan ve şantiye şefinin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 13 Eylül 2024’e erteledi.

Ailelerin Tepkisi
Depremde yakınlarını kaybeden aileler, duruşmada “Biz depremde evlatlarımızın yanarak kül oluşunu izlemek durumunda kaldık. Sorumluların en ağır cezayı almalarını istiyoruz” dedi. Aileler, apartmanın altında bulunan marketin kolonları kestiğini de iddia etti.

Avukat Seher Eriş'in Değerlendirmesi
Duruşmayı değerlendiren avukat Seher Eriş, “6 Şubat depremlerinde Antakya’da 51 kişinin hayatını kaybettiği Cemil Çapar Apartmanı’ndan sağ çıkanlar binanın 8 saniyede yıkıldığını, yıkımdan sonra yangın çıktığını ve günlerce yangının söndürülemediğini, pek çok insanın cansız bedenlerini dahi bulamadıklarını beyan etmişti. Bilirkişi raporunda; binanın malzeme kalitesi yetersizliği, binanın yapım aşamasında donatı detaylandırılması yetersizliğinden dolayı müteahhit asli kusurlu tespit edilmişti. Bugünkü duruşmada tutuklu yargılanan müteahhit Mehmet Özkan, teslim etmesi gereken devlet ihale işleri ve TOKİ işi olduğundan bahisle tahliyesini talep etti. Mahkeme ise tutukluluğun devamına karar verdi. Bunca yıkımın, ölümün üstüne TOKİ’ler kimlere yaptırılıyor?” şeklinde konuştu.

Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek

Adalet Peşinde Aileleri Platformu'nun Açıklaması
Adalet Peşinde Aileleri Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Bu olay, TOKİ projeleri ve benzeri büyük inşaat projelerinde görev alacak firmaların seçiminde daha sıkı denetim ve kalite kontrol mekanizmalarının gerekliliğini bir kez daha göstermektedir. Yaşanan büyük yıkım ve can kayıpları, inşaat sektöründe güvenlik ve kalite standartlarının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Adaletin tecelli etmesi için hukuki sürecin titizlikle yürütülmesi büyük önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: ANKA