Aile hekimlerinin vergide adalet talepleri altıncı haftasında devam ediyor. Bu gün düzenlenen basın açıklamasında, “Yaptığımız anketlerde Aile hekimlerinin Şubat 2024 ücretlerinden ortalama 8 bin lira vergi kesintisi yapıldığını duyurmuş, hükümeti bu haksız adaletsiz kesintilerden vazgeçmesi için ASM önlerinde ikaz etmiştik” açıklaması yapıldı.

AJANS65 TV - ‘Vergide Adalet’ talebiyle Aile hekimi çalışanlarının altıncı haftasına giren eylemsellikleri devam ediyor.

Bu kapsamda bu gün Van Hakkari Tabip Odası’nda, Van Hakkari Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) ortak basın açıklaması düzenlenlediler.

Yapılan basın açıklamasında konuşan Dr. İrem Göreke, vergide adalet etkinliklerinin altıcı haftaya girdiğini hatırlatarak, “Cebimize daha girmeden eriyen ücretlerimizden yüksek vergi kesintisine karşı eylemlerimiz sürecek!” ifadelerini kullandı. Görekçe yaptığı açıklamanın devamında, “Aile hekimliği çalışanları altı haftadır ‘Vergide Adalet İstiyoruz!’ diye kendi Aile Sağlığı Merkez(ASM)lerinde eylem yapıyorlar ve seslerini duyurmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

‘HÜKÜMETİ İKAZ ETMİŞTİK’

Göreke açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Geçen hafta yaptığımız anketlerde Aile hekimlerinden Şubat 2024 ücretlerinden ortalama 8000 lira vergi kesintisi yapıldığını duyurmuş, hükümeti bu haksız adaletsiz kesintilerden vazgeçmesi için ASM önlerinde ikaz etmiştik.

Maalesef taleplerimize kayıtsız kalan hükümet, enflasyon karşısında daha cebimize girmeden eriyen ücretlerimizden haksızca yüksek vergi kesintisi yapmaktan vazgeçmiyor.

Teleferik Faciası: Antalya’da Mahsur Kalan 137 Kişi Kurtarıldı Teleferik Faciası: Antalya’da Mahsur Kalan 137 Kişi Kurtarıldı

Çarşamba günleri yaptığımız ‘Vergide adalet istiyoruz!’ eylemlerin altıncısını bu gün gerçekleştiriyoruz.

Aile Hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda % 35 e varan vergi kesintilerine son verilsin. Ücretlerden yapılan vergi kesintileri her ay sabit ve en fazla %15 oranında olsun. Talebimizde ısrarlıyız, mücadelemizden vazgeçmiyoruz.”

Deprem bölgesindeki Aile hekimliği Çalışanlarından Yapılan Büyük Maaş Kesintisinin derhal geri ödenmesi çağrısında bulunan Göreke, “Deprem bölgesinde hizmet veren Aile Hekimliği Çalışanlarından vergi kesintileri dışında acımasızca yüksek oranda performans kesintisi yapan sağlik bakanlığı,  deprem bölgesinde zor koşullarda çalışan sağlık emekçilerinin feryadına, mağduriyetine  kayıtsız kalmaktadır” şeklinde konuştu.

‘HAKLI YAKARIŞIN YANINDAYIZ’

Göreke, yapılan bütün bu haksız kesintilerin geri ödenmesi için, performansa bağlı kesintilerin ve yüksek vergi kesintilerinin bir an önce son bulması için deprem bölgesinde hizmet veren sağlık çalışanlarının haklı yakarışının yanında olduklarını söyleyerek, “Şirketlere vergi muafiyeti sağlamak yerine sağlık çalışanlarına haklarını verin! Hükümete buradan talebimizi bir kez daha yineliyoruz:  Kamu kaynakları eliyle yüksek vergi muafiyetleriyle ve vergi aflarıyla beslediğiniz, büyüttüğünüz bir avuç şirkete sağladığınız desteklerden vazgeçerek, halkın sağlığı için fedakârca hizmet eden sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını verin, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçin” dedi.

Göreke şöyle konuştu:

“Vergide Adalet İçin Ortak Mücadele Olanaklarını Yaratacağız! Çarşamba günleri eylemlerimizi sürdürürken seçimlere 3 gün kala altı haftadır taleplerimize seyirci kalanlardan hesabımızı sandıklarda da soracağız.

Şimdilik Aile Sağlığı Merkezlerinde sürdürdüğümüz bu eylemimizi ,   çalışanların tümünün ücretlerinden kesilen yüksek vergilere karşı bir ortak mücadele hattına dönüştüreceğiz. Talebimiz karşılanana dek bütün ASM lerde  her Çarşamba eylem yapmaya ve haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Halkın sağlık hakkı ve sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi için, verginin adaletli alınması için yürüttüğümüz mücadelede bütün sağlık emekçilerinden ve halkımızdan destek bekliyoruz.”(HABER MERKEZİ)