Van’da 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla mahallelerde çalışmalarını yürüten Dem Parti Tuşba Belediye Eşbaşkan adayı Hanım Akkoş, Tuşba’nın her mahallesine kadın elinin değeceğini belirterek, “Kadın belediyeciliği halkçı ve toplumcu bir belediyedir, ekolojiktir. İnsanidir” dedi.

AJANS65 TV - Seçim çalışmalarını, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ile bütünleştiren Dem Parti Tuşba kadın Belediye Eşbaşkan adayı Hanım Akkoş, mahallelerde kadınlara yönelik yürüttüğü çalışmalarına hız kazandırdı. Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Kalecik TOKİ’de kadınlar ile bir araya gelen Akkoş, belediyecilikte kadınların önemi üzerine konuştu.

Toplumun yarısının kadınlardan oluştuğunu, partilerinden önce belediyecilik hizmetlerinde ve belediye yönetiminde kadınların ağırlıklı olarak görmezden gelindiğini hatırlatarak, “Bizim partimiz ile birlikte bu süreç değişti. Bu seçimlerde de diğer partilere bakıldığında kadın temsiliyeti neredeyse yok denecek düzeydedir. Bizim kadın kotası ile başlattığımız kadın mücadelesi, şimdilerde eşit temsiliyet ile devam ediyor” dedi.

‘SADECE BİAT EDEN BİR KADIN PROFİLİ HEDEFLİYORLAR’

Kendileri dışındaki partilerin, gerek iktidar gerekse muhalefetin kadınlara bakış açılarının aynı olduğunu söyleyen Akkoş, “Her ikisi de kendilerine biat eden, söyleyenen her şeye koşulsuz evet diyen bir kadın gerçekliği yaratma peşindeler. Ama biz kadınlar olarak buna itiraz ediyor, bu dayatmayı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadın elinin değmediği, kadınların birebir yer almadığı bir belediyecilik hizmetinin eksik olduğunu, yetersiz olduğunu söyleyen Akkoş, “Bizim belirttiğimiz, temsili olarak, laf olsun diye birkaç kadının belediyecilik hizmetlerinde yer alması değildir. Eşit temsiliyettir. Yönetimde de, mecliste de ve tabiki belediyecilik çalışmalarında da eşit temsiliyeti hedefliyoruz. Çünkü bu toplum sadece erkeklerden oluşmuyor” dedi.

‘BİZ KADINLAR YEREL YÖNETİMLERİN MERKEZİNDE YER ALMALIYIZ’

Kadın özgürlüğü açısından yerel yönetimlerin büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen Akkoş, “Kadınların yönetiminde yer aldıkladı bir belediyeye, ilçe kadınları daha rahat bir şekilde gidecek ve sorunlarını daha rahat bir şekilde anlatacak ve çözüm arayacaklardır. Bundan dolayı biz de belediye yönetiminde eşit temsiliyeti esas alarak kadınların daha rahat belediyelere gelip gitmelerini sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ, KADIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE BİR DÖNÜM NOKTASIDIR’

Sonrasında 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin konuşan Akkoş, “8 Mart, kadın mücadelesinde büyük bir bedelin verildiği, aynı şekilde büyük kazanımların elde edildiği bir gündür. Bu tarihte verilen bedeller ile kadın mücadelesi büyük bir ivme kazanmıştır. Biz de kadın eşbaşkanlığı ve eşit temsiliyet ile kadın mücadelesini çok daha büyük bir mecraya taşıyoruz. Artık kadınlar eski kadınlar değil. Bizim için uygun görülenler ile yetinen insanlar değiliz artık. 8 Mart Kutlamaları ile kadın mücadelesini daha da yükseltecek, kadın elinin değmediği tek bir alan bırakmayacağız” diyerek şunları söyledi:

“Kadının eşit temsili, salt bir belediyecilik, salt bir yetkiyi paylaşma meselesi değildir. Sömürüye dayalı ekonomiye itiraz etme, talan edilen, yok edilen doğaya, tahrip edilen ekolojik yaşama dur demektir. Bu zihniyet, en büyük değerimiz olan Van Gölü’nü yok olma ile karşı karşıya getirdiler. Bilindiği üzere Van Gölü’nün yok edilmesi, sadece Van’ı değil, tüm bölgeyi olumsuz etkileyecek, bölgemizi yaşanılmayacak düzeye getirecektir. Kadın yönetimi demek, bu güzelliklerimizin yok edilmesinin önüne geçmek demektir. Tüm kadınlardan, doğamıza, kültürel değerlerimize, dilimize ve haklarımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Bu bilinç ile 8 Mart’ta alanları dolduracak ve sesimizi her kesime duyuracağız. 8 Mart ile kadın belediyecilğinin yeni bir aşamaya geçmesini sağlayacağız. Çünkü kadın belediyeciliği, halkçıdır, toplumcudur ve ekolojiktir.”(HABER MERKEZİ)

Kaleci̇k 2

DEM Parti: Newroz ateşini birlikte yakalım DEM Parti: Newroz ateşini birlikte yakalım