Ankara'da, sokak hayvanlarının katledilmesini öngören yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet eylemi 9. gününde sürüyor. Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, Çankaya Belediyesi önünde oturma eylemi düzenleyerek tasarıya tepki gösterdi. Eylemde, sokak hayvanlarının fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı ve “Yaşam hakkını elinden almak isteyenlere karşı sokaktayım, yanındayım” yazılı pankart açıldı. “Hayvana insana yeryüzüne özgürlük” sloganları sık sık atıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, İlmek Kadın ve Alınteri de eyleme destek verdi. İHD'li Neylan Solmaz, “Her gün 18.30’da Sakarya Caddesi’ndeyiz. Gelin sesimizi güçlendirelim, mücadelemizi büyütelim” çağrısında bulundu. Solmaz, yasa tasarısının Meclis'e sunulduğuna dikkat çekerek, hayvanlar için merhamet değil, adalet istediklerini vurguladı.

Hayvan Hakları Savunucusu Ezgi Duman, “Yerel ve merkezi yönetimlerin yükünü köpeklere atamazsınız. Halihazırda yasalara aykırı şekilde işleyen dev toplama merkezlerinin ihalelerine ve inşaatlarına halkın vergileriyle binlerce dolar harcayan ve bu tesisleri 'ölüm kampları' şeklinde kullanan belediye başkanlarının rant hırslarını köpeklerden çıkaramazsınız” dedi. 

Rojava’daki Yerel Seçimler Ağustos Ayına Ertelendi Rojava’daki Yerel Seçimler Ağustos Ayına Ertelendi

Duman, tüm canlıları savunacaklarını belirterek, “Dostlarımızı bu sistemin kanlı ellerine bırakmayacağız. Sokakta yaşayan hayvanları uyutma adı altında katledecek ve barınak adı altındaki ölüm kamplarına hapsedecek bu yasa tasarısını aklınızdan bile geçirmeyin” dedi.

Editör: İdris YILMAZ