İsrail’in Philadelphi Koridoru’nu ele geçirmesiyle, Mısır-Gazze sınır hattının tamamen İsrail’in kontrolü altına girdiği ve Gazze’nin dış dünyayla iletişiminin kesildiği belirtildi. İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, bugün yaptığı açıklamada, Philadelphi Koridoru'nun yüzde 75'inin İsrail'in kontrolünde olduğunu belirtmişti.

 PHILADELPHI KORİDORU

"Selahaddin Koridoru" olarak da bilinen bu bölge, 1979'da Mısır ile İsrail arasında imzalanan "Camp David" anlaşması kapsamında tampon bölge olarak belirlenmiştir. Koridor, 14,5 kilometre uzunluğunda, birkaç yüz metre genişliğinde olup Akdeniz'den Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'na kadar uzanıyor. "Camp David" anlaşmasına göre Philadelphi Koridoru, Filistin toprakları arasında yer alıyor ancak belirli sayıdaki İsrail güçlerinin kontrolünde bulunuyordu. Sınırın diğer tarafında ise hafif silahlı Mısır polisinin bulunmasına izin verilmişti.

BM Uzmanlarından Filistin Devletini Tanıma Çağrısı BM Uzmanlarından Filistin Devletini Tanıma Çağrısı

2005 yılında İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesinin ardından koridor, Avrupa Birliği gözetiminde Filistin yönetimine teslim edildi. 2006 yılında Hamas'ın seçimleri kazanmasının ardından, Philadelphi Koridoru da Hamas yönetiminin kontrolüne geçti. İsrail'in uyguladığı abluka sonucu Gazze'de Mısır'a açılan çok sayıda tünel inşa edildi.

BM RAPORTÖRLERİNDEN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) raportörleri, İsrail'in Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin barındığı kampa yönelik saldırılarını "rezalet" olarak nitelendirerek, uluslararası soruşturma ve yaptırım talebinde bulundu. BM raportörleri, İsrail'in 26 Mayıs'ta Refah'taki kampa düzenlediği ve 23'ü kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere en az 46 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılar için uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Refah'ın batısına 28 Mayıs'ta düzenlenen bir başka saldırıda ise 13'ü kadın olmak üzere 21 Filistinlinin öldüğü aktarılan açıklamada, "Yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı yerlerin pervasızca hedef alınması savaş hukukunun ağır bir ihlalidir ve uluslararası eylem ve hesap verebilirliğe duyulan acil ihtiyacı acımasız bir şekilde hatırlatmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Refah'taki kampa yönelik saldırılarla ilgili bağımsız bir uluslararası soruşturma yapılması istendi ve uluslararası topluma İsrail'e karşı derhal yaptırım ve tedbir uygulama çağrısında bulunuldu. Ayrıca Gazze'ye insani yardımların sağlanmasına yönelik engellere ve kısıtlamalara son verilmesi talep edildi. İsrail'e silah akışının derhal durdurulması gerektiği belirtilen açıklamada, bu silahların "Filistinli sivilleri acımasızca öldürmek ve yaralamak için kullanıldığının" altı çizildi.

 'YARDIM GİRİŞLERİ YÜZDE 67 AZALDI'

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, 7 Mayıs'tan bu yana Gazze'ye yardım girişlerinin yüzde 67 azaldığını belirtti. Bunun temel nedeninin Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması olduğunu söyleyen Dujarric, sağlık ve hizmet servislerinin birer birer kapandığını ve saldırılar nedeniyle yerinden edilmenin kaynak dağıtımını etkilediğini ifade etti. Refah'ta sadece bir hastanenin kısmen hizmet verebildiğini kaydeden Dujarric, BM ve ortaklarının tüm koşullara rağmen ellerinden geleni yapmaya çalıştığını belirtti.

 İSRAİL ORDUSU: 2 ASKER DAHA ÖLDÜ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde bir, işgal altındaki Batı Şeria'da ise iki askerinin daha öldüğünü duyurdu. Ordu, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Paraşütçü Tugayı'na bağlı 101. Tabur'dan Çavuş Yedidya Azugi'nin (21) Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda öldüğünü belirtti. Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda bir, güneyindeki çatışmalarda ise iki İsrail askerinin ağır yaralandığı aktarıldı. Ayrıca Kfir Tugayı'na bağlı Nachshon Taburu'ndan Çavuş Eliya Hillel (20) ile Çavuş Diego Shvisha Harsaj'ın Batı Şeria'da "operasyonel bir faaliyet" sırasında öldüğü kaydedildi.

Times Of Israel gazetesinin haberine göre, işgal altındaki Batı Şeria'da ölen askerler, Nablus yakınlarında "araçla ezme" saldırısı sonrası ağır yaralandıktan sonra öldü. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023'ten bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 291'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 642'ye yükseldi.

Editör: İdris YILMAZ