Cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’a yönelik kimi dayatmalardan dolayı görüşe çıkmaması sonrasında, Avukatları bir açıklama yaparak dayatmaların sona erdiğini söylediler.

AJANS65 TV - Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başakın Selahattin Demirtaş'a yönelik Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla başlatılan üst araması dayatmasının sona erdiği açıklandı.

Cumartesi Anneleri Davası Ertelendi Cumartesi Anneleri Davası Ertelendi

Demirtaş, avukatları aracılığıyla, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla başlatılan üst aramasını protesto ederek dün itibarıyla aile, milletvekili ve avukat görüşlerine çıkmayacağını duyurmuştu. Bunun üzerine avukatları ve DEM Parti Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yaparak girişimlerde bulundu.

Demirtaş'ın avukatlarından Ramazan Demir, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, ayakkabı çıkartma dayatmasından vazgeçildiğini duyurdu. Demir, "Demirtaş Savunma Grubu" imzasıyla paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş'a avukat görüşü öncesi ve sonrası dayatılan ayakkabı çıkarma şeklindeki hukuksuzluktan, yapılan görüşmeler sonucu vazgeçilmiştir. Konuya gösterilen duyarlılık ve verilen destek için herkese teşekkür ediyor, müvekkilimiz Sayın Demirtaş'ın selamlarını iletiyoruz."

'ONUR KIRICI' DEMİŞTİ

Dayatmayla ilgili dün açıklama yapan Mahsuni Karaman ve Ramazan Demir, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla bugünden itibaren HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’a görüş için odadan her çıkış ve girişinde, kameraların önünde ayakkabılarını çıkarmasının dayatıldığını belirtti.

Demirtaş Savunma Grubu, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Seçimlere çok az bir zaman diliminin kaldığı şu günlerde, Edirne Cezaevinde Sayın Selahattin Demirtaş’a onur kırıcı üst araması dayatılmaya başlanmıştır. Adalet Bakanlığının talimatıyla, bugünden itibaren, Sayın Demirtaş’ın görüş için odadan her çıkış ve girişinde, kameraların önünde ayakkabılarını çıkarması dayatılmaktadır.

Sayın Demirtaş, bu uygulamayı onur kırıcı bir zorbalık olarak tanımladığını ve asla kabul etmeyeceğini belirterek bundan böyle aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmayacağını ifade etmektedir. Konuyla ilgili, DEM Parti Genel Merkezi de acilen bilgilendirilmiştir. Parti yetkilileri, Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bu onur kırıcı dayatmadan derhal vazgeçilmesini isteyecektir." (HABER MERKEZİ)