Anayasa Mahkemesi (AYM), bir emeklinin eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e yönelik "Çok insanlar gördük senin gibi satılmış Siyonist görmedik" şeklindeki yorumunu, 'ifade özgürlüğü' kapsamında değerlendirdi.

İstanbul'da bir emekli, sosyal medya hesabından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e hakaret içeren bir yorumda bulundu. Şener'in bu yoruma karşı yasal işlem başlatması üzerine, Ankara Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakaret suçundan bin 740 TL adli para cezası verildi. Ancak yargılama sürecinde emekli vatandaş hayatını kaybetti ve dava, ailesi tarafından sürdürüldü.

AYM, yapılan başvuru sonrasında Şener'e yönelik ifadelerin siyasetçilere yönelik eleştiri kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Mahkeme, Anayasa'nın ifade özgürlüğünü güvence altına alan 26. maddesinin ihlal edildiğine hükmetti ve başvuruculara toplam 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Erdoğan, Sigara Satışını Durdurma Planını Değerlendiriyor: İngiltere Modeline Bakış Erdoğan, Sigara Satışını Durdurma Planını Değerlendiriyor: İngiltere Modeline Bakış

AYM'nin gerekçeli kararında, ifade özgürlüğünün demokratik bir toplumun temel şartlarından biri olduğu ve siyasetçilerin sıradan bireylere göre eleştirilere daha fazla katlanma yükümlülüğü bulunduğu vurgulandı. Mahkeme, söz konusu ifadelerin bazı bağlamlarda kullanımlarının kaba ve rahatsız edici olabileceğini ancak ifade özgürlüğünün kışkırtıcı veya rahatsız edici ifadeleri de kapsadığını belirtti.

Sonuç olarak, AYM'nin kararıyla ifade özgürlüğü ilkesinin, siyasetçilere yönelik yapılan eleştirileri de kapsadığı ve bu çerçevede Şener'e yönelik yapılan sözlerin hakaret sayılamayacağı belirlendi.

Editör: İdris YILMAZ