Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yargı krizinde AYM’ye yüklenerek, "AYM ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalı" dedikten sonra, AYM Başkanı Zühtü Arslan'ı da açıkça hedef göstererek, Arslan'a yönelik 'terörist' imasında bulunarak "Türk devletiyle uğraşma, cesaretin varsa Kandil'e git" dedi.

AJANS65 TV - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bahçeli, konuşmasında yüksek yargıdaki krize değindi, sert bir dille Anayasa Mahkemesi'ni (AYM) eleştirdi. MHP lideri, kürsüde AYM Başkanı Zühtü Arslan'a da 'terörist' iması yaparak "Kandil'e git" dedi.

Kürsüde Arslan'ı açık hedef gösteren Bahçeli, "AYM başkanının dilinin altında eveleyip gevelediği asıl maksadı, asıl düşüncesi nelerden ibarettir? AYM başkanının haddini çok açık bir şekilde aştığını düşünüyoruz. Türk devletiyle uğraşma, cesaretin varsa Kandil'e git" ifadelerini kullandı.

‘AYM YA KAPATILMALI YA DA YENİDEN YAPILANDIRILMALI’

AYM için 'hukuk düzeninin safrası' ve 'sancısı' ifadelerini kullanan Bahçeli, "Karşımıza 2 seçenek çıkıyor: AYM ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır" diye konuştu.

İMAMOĞLU’NU EVİNE GÖNDERECEKLERİNİ SÖYLEDİ

Konuşmasında yerel seçimleri işaret ederek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu da hedef alan Bahçeli, "Ara sıra keyfi yeterse boş zamanlarında İstanbul'a uğrayan belediye başkanını evine göndereceğiz" dedi.

Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMALARI

“7 Ekim'den bugüne kadar Filistin halkının kanı akmaktadır. Mazlumların feryadı dünyada yankılanmaktadır. İsrail saldırıları hiçbir kural tanımadan devam etmektedir. İsrail çatışma bölgesinde sıkışmış, cinayet planlarını güncellemek zorunda kalmıştır. İsrail askeri unsurları bebek, çocuk ,yaşlı ve kadın demeden masum insanları katletmektedir. Sivil yerleşim sahaları bombalanmaktadır. Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi'nin vurulması, İsrail'in savaş suçları siciline yenisini eklemiştir. İsrail aciz ahlaksız ve korkak olduğunu bir kez daha belgelemiştir.

Trump'a Suikast Girişimi: FBI'dan Açıklama Trump'a Suikast Girişimi: FBI'dan Açıklama

* Filistinliler zorla yuvalarından çıkarılmak istenmektedir. Buna rağmen Biden'ın açıklamaları bize  göre sahte bir iyi niyet temennisidir. Esas olan çatışmalara ara verilmesi değil, kalıcı ateşkesin sağlanmasıdır. 11 Kasım 2023 günü Suudi Arabistan'ın başkentinde İİT ve Arap Birliği, Gazze'yi görüşmek üzere toplandı. Teklif ve düşünceleri saygı görüp öne çıkan sayın cumhurbaşkanımız kadar sağlam ve samimi duruş sergileyen hiç kimse olmamıştır. Peki Gazzeli bebeklerin haklarına tam manasıyla ne zaman sahip çıkılacak?

‘AB KOMİSYONU RAPORUNU YIRTIP ATIYOR VEYA KAĞITTAN UÇAK YAPIYORUZ’

Korkak bin defa, kahraman ise bir defa ölür. Türkiye'nin hiç kimseye eyvallahı yoktur. Zulme sessiz kalmak aynı zamanda ortak olmak demektir. Herkes sussa da biz susmayacağız. Siyonizme sonuna kadar tepki göstereceğiz. Zulme sessiz kalmak ortak olmaktır. Gazze konusunda herkes sussa da biz susmayacağız. Sessiz kalmayacağız. İlk olarak İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların durması ve insani yardım koridorlarının açılması şarttır. Derhal ateşkes sağlanmalıdır. Netanyahu ve yönetimi savaş suçlarından dolayı Lahey Adalet Divanı'nda yargılanmalıdır. Biz dünyaya hilalin nurundan bakıyoruz. Filistin'in arkasında dağ gibi duruyoruz. Hem Türk hem de Müslüman'ız. AB komisyonu raporunu yırtıp atıyor veya kağıttan uçak yapıp kendilerine aynen iade ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Editör: İdris YILMAZ