Bahçelievler'de 4 Katlı Binada Kısmi Çökme: Ölen ya da Yaralanan Yok
İstanbul’un Bahçelievler ilçesi Zafer Mahallesi Yadigar Sokak’ta bulunan 4 katlı bir binada sabah saatlerinde kısmi çökme meydana geldi. 112 Acil Çağrı Merkezi'ne yapılan ihbar üzerine olay yerine itfaiye, polis, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Binanın Çöküş Anı ve Müdahale
Olay yerine ulaşan ekipler, bina sakini Ayşe Demirtaş'ın başından darbe aldığını ve 1.5 yaşındaki kızıyla evde bulunduğunu belirledi. Ayşe Demirtaş, kapıyı kargocu kılığında bir kişinin çalmasıyla kapıyı açtığını ve saldırıya uğradığını anlattı. Çökmenin ardından ekipler çevrede güvenlik önlemleri alarak arama çalışmaları başlattı. Enkaz altında kimsenin kalmadığı belirlendi.

İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı

İstanbul Valiliği'nden Açıklama
İstanbul Valiliği, kısmi çökme ile ilgili yaptığı açıklamada, "27.06.2024 Perşembe günü saat 04.45 sıralarında Bahçelievler İlçesi Zafer Mahallesi Yadigar Sokak'ta bulunan ve 1980 yılında yapıldığı tespit edilen 4 katlı binada kısmi çökme meydana gelmiştir. Ekiplerin olay yerinde yaptığı incelemede ölen, yaralanan ya da enkaz altında kalan kimse olmadığı tespit edilmiştir," ifadelerine yer verdi.

Gözlemler ve İlk Tepkiler
Binada yaşayan bir kişi, "04.30 gibi gürültüler oldu, zile basanlar oldu. Sonra balkona çıktım. Yan binadan toprak dökülmeye başladı. Çığlıklar artmaya başladı, kardeşlerimi uyandırdım. Tam aşağı inerken yan bina çökmeye başladı. Ortalık toz duman oldu," diyerek olayı anlattı. Bir başka bina sakini, "Bağırma sesleri duydum. Ondan sonra dışarı çıktık. Kısa süre sonra bina yıkıldı," şeklinde konuştu.

Kaçak Kat Eklemeleri ve Tedbirler
Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada, 1980 yılında inşa edilen binanın 1994 yılında üzerine 3 kaçak kat eklenerek 7 katlı hale geldiğini belirtti. Bahadır, "Şans eseri, herhangi bir yaralanma veya can kaybı olmadı. Çevredeki 4 binayı da boşalttık ve karot testi yapacağız," dedi.

Çökmenin Öncesi ve Çevresel Etkiler
Çevredeki vatandaşlar, binanın yıkılmasından kısa süre önce çatlaklar oluşan binayı cep telefonlarıyla görüntüledi. Bazı sakinler, ekipleri arayarak yardım istedi. Kısa süre sonra çöken binadan düşen beton yığınları görüntülere yansıdı.

Bu olay, bina güvenliği ve yapı denetimi konularında dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Editör: İdris YILMAZ