Diyarbakır ve Mardin arasındaki kırsal yerleşim alanlarında çıkan ve 13 kişinin yaşamını yitirdiği yangının çıkış nedeniyle ilgili devletin yetkili kurumlarından farklı açıklamalar geldi.

Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu Baskı Makinesine Sıkışan İşçinin Eli Koptu

Olayın görgü tanıkları, yangının elektrik tellerinde başlayan kıvılcımla tetiklendiğini belirtirken, Diyarbakır Valiliği ve Sağlık Bakanlığı yangının çıkış nedeni olarak "anız yakılmasını" gösterdi. Ancak, olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Bakanlık ve Diyarbakır Valiliği'ni yalanlayarak, "Yangın şu sebeptendir dediğimiz bir tespitimiz yok" dedi.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre Karaloğlu, yangında 556 küçükbaş hayvanın öldüğünü, Diyarbakır'da 8 bin 100 dönüm, Mardin'de ise 7 bin dönüm arazinin zarar gördüğünü ifade etti.

Yangının çıkış sebebinin savcılıklarca soruşturulduğunu belirten Karaloğlu, "Yangının çıkış sebebi ile ilgili şu anda Cumhuriyet Savcılığımız olaya el koymuş durumda. Jandarma olay yeri inceleme ekipleri bölgede araştırmalarına devam ediyor. Şu anda kesin olarak tespit ettiğimiz, 'yangın şu sebepten çıkmıştır' dediğimiz bir tespitimiz yok. Eğer bu tespiti savcılığımız tamamlar, soruşturmasını da tamamlarsa bunu da sizlerle paylaşırız" dedi.

Editör: İdris YILMAZ