Vergide adalet ve sorunlarının çözümünü isteyen BES Van Şubesi, düzenlediği basın açıklamasında, “2024 bütçesinin tartışıldığı süreçte taleplerimizi yine görmezden gelerek, toplumun refahını artıracak üretim ekonomisine kaynak ayırmadı” çıklaması yapıldı.

AJANS65 TV - Van’da Büro Emekçileri Sendikası(BES) Van Şubesi vergide adaletin sağlanması ve sorunlarının çözümü amacıyla basın açıklaması düzenledi. Cumhuriyet Caddesi Aydın Perihan AVM’nin önünde yapılan basın açıklamasında konuşan BES Şube Sekreteri Nihan Tunç, “Nitelikli tartışmalardan uzak, emekçilerin ve yoksulların taleplerini görmezden gelen, tam ifadesiyle bir el kaldır/indir içeriğinde tartıştırdığı 2024 yılı bütçesini TBMM’den geçirerek uygulamaya koymuştur” hatırlatmasını yaptı.

Hatimoğulları : Sizin Eliniz Kimin Cebinde Biliyoruz Hatimoğulları : Sizin Eliniz Kimin Cebinde Biliyoruz

Tunç, yürürlüğe konulan bütçedeki gelir kalemlerinin içinde yer alan ve kazanç üzerinde alınan kurumlar vergisinin toplam vergi gelirlerinin sadece %15’ni teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Şahısların elde ettiği kazanç üzerinden alınan gelir vergisi toplanması öngörülen vergilerin %73’ü oluşturmaktadır. Toplanması ön görülen gelir vergisi içinde emekçilerin kazançları üzerinden alınması gereken oran ise %23 olması öngörülmüştür” hatırlatmasını yaptı.

OECD ÜLKELERİNDE YÜZDE 34-35 BİZDE YÜZDE 70’

Tunç şu ifadeleri kullandı:

“Diğer taraftan harcamalar üzerinden alınan; yoksulu zenginle eşitleyen ve vergi adaletsizliğini katmerli hale getiren KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilen toplanması öngörülen vergilerin en büyük dilimini oluşturmaktadır. Her tartışmada örnek gösterilen OECD ülkelerinin ortalaması %34-35 iken, bizim ülkede %70’inden fazladır. Uzun yıllarıdır dolaylı vergi gelirlerinin bizim ülkede bu kadar yüksek olması biz emekçileri ve toplunun dar gelir gruplarını daha da yoksullaştırmaktadır.”(HABER MERKEZİ)

Açiklamanin Tamamini Okumak İçi̇n Tiklayiniz