On yıldır ihmal edilen Van’ın gözde ilçelerinden Tuşba’nın yeni bir başlangıca hazır olduğunu söyleyen Xanê Akkoş, “Bunlar sadece Tuşba’yı ihmal etmediler, iliklerine dek sömürdüler. Sadece kendi ceplerini doldurmayı amaçladılar. Tuşbalılar her şeyden, tüm hizmetlenden mahrum bırakıldı” ifadelerini kullandı. Ümit Keser ise, Tuşba’nın sahip olduğu büyük potansiyeli açığa çıkartmak bir yana, adeta açığa çıkmaması için çaba sarfedildiğini kaydederek, “Tuşba’nın kalkınması için çılgın projelere gerek yoktu. Sadece doğru düzgün yönetmek yeterliydi, ancak bunlar bunu bile beceremediler” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

Van’da Tuşba Seçim Bürosu açılışında Ajanns65 TV’ye özel açıklamalarda bulunan DEM PARTİ Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları Xanê Akkoş ve Ümit Keser, Van’ın Büyükşehir olduğu tarihten bu yana Tuşba’nın çok kötü yönetildiğini söylediler. Tuşba’nın sürekli olarak yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündeme geldiğini kaydeden eşbaşkanlar, Tuşba’nın yeni bir başlangıç yapmaya hazır olduğu konusunda hemfikirler.

Tuşba Belediye Eşbaşkan adayı olduklarında, Tuşba’nın karşı karşıya bulunduğu temel sorunların bilincinde olduklarını söyleyen Eşbaşkan adayı Xanê Akkoş, “Belediyeyi de, ilçeyi de yakından bilen birisi olarak, ilçenin de belediyenin de karşı karşıya bulunduğu tüm sorunların bilincindeyiz. Sorunun temel kaynağını da biliyoruz. İşimizin çok kolay olmadığının da farkındayız. Ancak doğru yönetim ve kollektif çalışma ile sorunlarımızı çözebilir, atacağımız yerinde adımlar ile de ilçeye belli bir ivme kazandırabiliriz” şeklinde konuştu.

‘YAPILAN KÜÇÜK HESAPLARIN KAYBI BÜYÜK OLDU’

Sonrasında konuşan Eşbaşkan adayı Ümit Keser ise şu ifadeleri kullandı:

“Xanê başkanın söylediklerine katılıyorum. Biz ilçeyi gerçekten de iyi biliyoruz. Tuşba gibi bir merkez, daha başından itibaren bencilliklerin, küçük hesapların kurbanı yapıldı. Bunlar oy hesabı ile ilçenin adeta sakat doğmasına neden oldular. Bunların temel hesabı, ‘ne yapılırsa yapılsın, seçimlerde ilçe sürekli olarak bizde kalsın’ hesabıydı. Bundan dolayı da ilçeye en büyük kötülüğü yaptılar. Adını Tuşba koydular, ancak eski Tuşba şehrini, Tuşba ilçesinin dışında bıraktılar. Şehirciliği iyi bilen birisi olarak söylüyorum, bu facianın da ötesinde bir durumdur” dedi.

‘YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN TÜM KOŞULLAR HAZIR’

Seçilmeleri durumunda nelerle karşı karşıya olduklarını iyi bildiklerini sözlerine ekleyen Xanê Akkoş, “Evet, sorunlar çok büyük. Belediye kaynakları adeta yağmalanmış! Kent adına neredeyse bir tek yatırım yok. Kent dinamikleri de adeta tahrip edilmiş. Yani olumsuzluklar için aslında her şey mevcut, ancak Tuşba, potansiyeli yüksek olan bir ilçe. Bütün mesele iyi bir yönetim oluşturmak, yönetim sanatını doğru şekilde hayata geçirmektir. Biz kendimize güveniyor, başaracağımıza inanıyoruz. Partimizin belediyecilik anlayışı, başarmış bir belediyecilik anlayışıdır. İmkanlar ne kadar kıt olursa olsun, başarmasını bilen bir belediyecilik anlayışıdır. Bunun için biz de yeni bir başlangıç için her şeyin hazır olduğunu, Tuşba’nın ve Tuşbalıların da yeni bir başlangıcı hak ettiğin söylüyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÇILGIN PROJELERE İHTİYAÇ YOK’

Eşbaşkan adayı Ümit Keser de çılgın projelerden bahsederek, “Günümüzde çılgın projelerden bahsetmek neredeyse moda oldu. Ancak çılgın projelerin gündemleştirildiği yerlere bakın, mutlaka bir maniplasyon var. Çılgın projeler ile aslında bir şeylerin üzeri örtülüyor. Bir aralar burası için de birileri çılgın projelerden, efsaneler diyarından falan söz etmişti. Ama ne oldu? Alt düzeyde de olsa Tuşba belediyecilik hizmetlerini bile alamadı. Bundan dolayı biz de diyoruz ki, onların çılgın projeleri kendilerine kalsın, biz halk belediyeciliğini hayata geçireciğiz. Halkın sokağını, caddesini, mahallesini planlarken, halkın taleplerini alacağız. Halkın görüşüne başvuracağız. Çünkü orada devamlı yaşayacak olan onlardır. O halde yaşadıkları yer hakkında söz sahibi olmak onların hakkıdır. Bu anlamda üstten dayatmalarla belediyecilik yapmayacağız hatta bu belediyecilik anlayışını reddedeceğiz” dedi.

Geçen sefer halkın kendilerine yetki verdiğini, ancak bu yetkinin gasp edildiğini söyleyen Keser, “Bu sefer bir kez daha halktan yetki istiyoruz. Şayet bize yetki verilirse, bu emanete en iyi şekilde sahip çıkacağımızı ve hakkını vereceğimizi belirtiyoruz” derken, Akkoş ise altından kalkamayacakları bir işe soyunmadıklarını, belediyecilik anlayışlarına güvendiklerinden dolayı aday olduklarını söyleyerek, “Seçildiğimizde, ilk altı aydan sonra zaten farkımız da ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Van Gölü'nde Boğulma: İhbar Üzerine İki Kişinin Cansız Bedeni Bulundu, Üçüncü Kişi Aranıyor Van Gölü'nde Boğulma: İhbar Üzerine İki Kişinin Cansız Bedeni Bulundu, Üçüncü Kişi Aranıyor