CENEVRE - Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, tüm devletlere bağımsız bir Filistin devletini tanıma çağrısında bulundu. Uzmanlar, 146 BM üyesi devleti örnek alarak Filistin'i tanımanın, Filistin halkının hakları ve özgürlük mücadelesi açısından önemli bir kabul olduğunu belirtti.

Açıklamada, Filistin'in kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olması gerektiği, bunun güvenlik ve emniyet içinde var olma, kendi kaderini belirleme ve özgürce gelişme anlamına geldiği vurgulandı. Uzmanlar, kalıcı barış için Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesi ve Refah'ta askeri operasyonların durdurulmasının bir başlangıç olacağını belirtti.

Filistin Devleti'nin Tanınması

15 Kasım 1988'de Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) tarafından resmi olarak ilan edilen Filistin Devleti, 1967'de İsrail tarafından işgal edilen tarihi Filistin'in kalan kısımları üzerinde egemenlik iddia ediyor. 28 Mayıs 2024 itibariyle, Filistin Devleti Birleşmiş Milletler üyesi devletlerin büyük çoğunluğu tarafından tanınmış durumda. Norveç, İrlanda ve İspanya'nın işgal altındaki Filistin topraklarını bir devlet olarak tanıması, uzmanlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Rojava’daki Yerel Seçimler Ağustos Ayına Ertelendi Rojava’daki Yerel Seçimler Ağustos Ayına Ertelendi

Uzmanlar, "İki devletli çözüm, hem Filistin hem de İsrail için barış ve güvenliğin sağlanması ve nesiller boyu süren şiddet ve kin döngüsünden çıkış yoludur" ifadelerine yer verdi.

Gazze'de Ateşkes, Filistin'de Adalet

BM uzmanları, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcısı'nın, İsrail Başbakanı, Savunma Bakanı ve üst düzey Hamas liderleri hakkında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar şüphesiyle tutuklama emri çıkarma girişiminin hesap verebilirlik ve cezasızlığın sona ermesi vaadi taşıdığını kaydetti. Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Refah'taki askeri operasyonların durdurulması, Gazze Şeridi'ne insani yardımın girmesi için Rafah sınır kapısının açılması ve BM insan hakları mekanizmalarına erişim sağlanması yönünde karar aldı.

Uzmanların İsimleri:

- George Katrougalos, Demokratik ve Adil Uluslararası Düzenin Teşviki Bağımsız Uzmanı
- Francesca Albanese, 1967'den Bu Yana İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki İnsan Hakları Durumu Özel Raportörü
- Tlaleng Mofokeng, Herkesin Mümkün Olan En Yüksek Fiziksel ve Zihinsel Sağlık Standartlarından Yararlanma Hakkı Özel Raportörü
- Cecilia M Bailliet, İnsan Hakları ve Uluslararası Dayanışma Bağımsız Uzmanı
- Elisa Morgera, İklim Değişikliği Bağlamında İnsan Haklarının Teşviki ve Korunması Özel Raportörü
- Ashwini K.P., Çağdaş Irkçılık, Irk Ayrımcılığı, Yabancı Düşmanlığı ve İlgili Hoşgörüsüzlük Biçimleri Özel Raportörü
- Carlos Salazar Couto (Başkan-Raportör), Michelle Small, Ravindran Daniel, Jovana Jezdimirovic Ranito, Sorcha MacLeod, Paralı Askerlerin Kullanımı Çalışma Grubu
- Farida Shaheed, Eğitim Hakkı Özel Raportörü
- Alexandra Xanthaki, Kültürel Haklar Alanında Özel Raportör
- Morris Tidball-Binz, Yargısız, Hızlı veya Keyfi İnfazlar Özel Raportörü
- Pedro Arrojo-Agudo, Güvenli İçme Suyu ve Sanitasyon Hakkı Özel Raportörü
- Siobhán Mullally, İnsan Ticareti, Özellikle Kadın ve Çocuk Ticareti Özel Raportörü
- Paula Gaviria Betancur, Yerinden Edilmiş Kişilerin İnsan Hakları Özel Raportörü
- Olivier De Schutter, Aşırı Yoksulluk ve İnsan Hakları Özel Raportörü
- Geneviève Savigny (Başkan-Raportör), Carlos Duarte, Uche Ewelukwa, Shalmali Guttal, Davit Hakobyan, Kırsal Alanlarda Çalışan Köylülerin ve Diğer İnsanların Hakları Çalışma Grubu
- José Francisco Calí Tzay, Yerli Halkların Hakları Özel Raportörü
- Surya Deva, Kalkınma Hakkı Özel Raportörü
- Tomoya Obokata, Köleliğin Çağdaş Biçimleri, Nedenleri ve Sonuçları Özel Raportörü

Editör: İdris YILMAZ