Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki gösterdi. "Herkes ses çıkarmalı" diyen Koçyiğit, belediyelerin önünde nöbet başlatıldığını duyurdu.

Koçyiğit, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

Hukuksuzluğa Kılıf Bulmaya Çalışıyorlar

"Hakkari eş başkanımız Mehmet Sıddık Akış, bugün sabah Van’da gözaltına alındı. Sonrasında Hakkari Belediyesi polisler tarafından ablukaya alındı. Seçilmiş belediye meclis üyelerimiz ve belediye çalışanları içeri giremezken, Vali Yardımcısı belediyeye girerek eş başkanımızın görevden alındığını şifahen bildirdi. İçişleri Bakanlığı, belediyemize kayyım atandığını ilan etti. Bu hukuksuzluğa kılıf bulmaya çalıştıklarını biliyoruz. Ülkede hukukun ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu kararlar siyasi olup, yargı siyasetin aparatı haline gelmiştir. Görevden alma, irade gaspı ve hukuki bir kılıf uydurarak demokrasiye darbe yapmak, bu iktidarın işlediği en korkunç suçlardan biridir."

Hilvan'da Hileciler Boyunun Ölçüsünü Aldı

"31 Mart seçimlerinden çıkan en önemli sonuçlardan biri, Kürt halkının darbeci, gaspçı kayyımları süpürüp tarihin çöp sepetine atmasıydı. Kayyım kararıyla iktidar, 31 Mart seçimlerindeki yenilginin intikamını belediyelerimizden almaya başladı. Van’da eş başkanımızın memnu haklarını almış olmasına rağmen, seçildikten sonra mazbatasını vermediniz. Van halkı iradesine sahip çıktı. 2 Haziran’da, Hilvan halkı türlü hilelerle yenilediğiniz seçimde yeniden DEM Parti dedi. İptal ettiğiniz seçimde oy farkı neredeyse 10 katına çıktı. Hilvan’da halkımız hilecilerin boyunun ölçüsünü aldı."

Mahmut Dindar, Ajans 65 TV'de İdris Yılmaz'ın Konuğu Olacak Mahmut Dindar, Ajans 65 TV'de İdris Yılmaz'ın Konuğu Olacak

Hakkari'nin İradesi Sıddık Akış'tır

"1 ay önce sarayın tetikçileri, kazandığımız belediyelere dair gasp etme girişimlerinin duyurusunu yaymaya başladılar. Kazanılmış belediyemizde asılsız iddialarla gasp girişimleri, demokrasinin temel ilkelerine ve halkın iradesine açık bir saldırıdır. Mehmet Sıddık Akış, seçimle iş başına gelmiş, hizmet üretmeye gönül vermiştir. Siz isteseniz de istemeseniz de Hakkari'nin iradesi DEM Parti'dir, Kürt halkıdır, Sıddık Akış'tır."

Normalleşmenin Kürtleri Kapsamadığı Açığa Çıktı

"Bu OHAL hukukudur. KHK ile getirilen irade gaspları, bugün hâlâ Kürtlere karşı kullanılmaktadır. Kürdün OHAL’i bitmiyor. Biz demokratik siyasette ısrar ederken, iktidar bu ısrarımızdan bizi vazgeçirmeye çalışıyor. Normalleşme ve yumuşama safsataları günlerdir almış başını gidiyor. Bu mudur normalleşme? Bu mudur demokratik anayasa? Yeni anayasa iddiaları kayyımın enkazının altında kalmıştır. Normalleşmenin Kürtleri kapsamadığı açığa çıkmıştır."

Herkes Ses Çıkarmalı

"Tüm demokratik kamuoyunu bu konuyla ilgili tepkisini en yüksek şekilde göstermeye çağırıyoruz. Siyasi partilerden sivil topluma, aydın ve sanatçılardan demokrasiyi savunan herkese kadar herkes bu kayyım hukuksuzluğuna ses çıkarmalıdır. Hakkari’de başlayan saldırı ve gasp dalgasının nerede sonuçlanacağını bilemeyiz. Bu tüm ülkenin hikayesidir. Seçimlerde oy kullanmış tüm yurttaşlar, Hakkari için de aynı duyarlılığı göstermelidir. Tüm demokrasi güçlerini bu hukuksuzluğa karşı bir araya gelmeye ve Hakkari halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz."

Belediyelerin Önünde Nöbet Başlıyor

"Bütün belediyelerimizin önünde nöbet eylemi başlatıyoruz. Bütün halkımızı bu nöbetlere destek vermeye çağırıyoruz. Bugün saat 18.00'de İstanbul Şişhane'de bir buluşma gerçekleştireceğiz."

Editör: İdris YILMAZ