Van ÇEVDER 7. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Bir çok meslek grubundan üyelerin katıldığı kongrede, yeni dönemde çevre konusunda kararlılık ön plana çıkarken, mücadele edilecek konu başlıkları da belirlendi.

AIJANS65 TV - Kurulduğu 2005 yılından bu Van Gölü Havzası’nda çevre mücadelesi veren Van Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği(Van ÇEVDER) 7. olağan kongresini gerçekleytirdi. 

Var ÇEVDER: Su Kaynaklarımızı Korumalıyız Var ÇEVDER: Su Kaynaklarımızı Korumalıyız

Dernek binasında gerçekleşen ve tek liste halinde gidilen kongrede mevcut yönetim kurulu başkanı  Ali Kalçık güven tazeledi. Yönetim kurulu  ve disiplin kurulunda ise gazeteciler, avukatlar ve hak savunucuları yer aldı.

Yönetim kuruluna Ali Kalçık, Arzu Dinçer, Evin Işık, Muhitin Botan ve Şenol Balı seçilirken, Denetim kuruluna Avukat Ümit Avcı ve Avukat Jiyan Özkaplan ile hak savunucusu Sevim Çiçek seçildi

Kongrenin ardından yazılı bir açıklama yayımlayan Çev-Der, bu dönemde Bölgede yaşanan Ekokırımın yanısıra, Vangölü'ndeki kirlilik ve kuraklığın yanısıra, Ağrı'nın Diyadin ilçesinde yapımına devam edilen Mollakara Altın Madeni,  Hakkari 'deki maden faaliyetli, Şırnak’taki Termik santrali ile Ermenistan’daki Nükleer santral gibi temel gündemler üzerinde çalışacağını duyurdu.

Ekolojik tahribatların önüne geçilmesi ve doğanın korunması için yerel yönetimlerden de beklentilerinin olduğunun belirtildiği açıklamada, ekolojik bir toplumun inşasına katkı sunması için belediyelerden çevre konusunda duyarlılık bekledikleri ön plana çıktı.(HABER MERKEZİ)