Polis Engellemeleri Sürüyor

Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararına rağmen 950'nci hafta eylemleri polis tarafından engellenen Cumartesi Anneleri, eylemlerini sürdürmek istedikleri için açılan davanın duruşmasına çıktı. 20 kayıp yakını hakkında "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek" iddiasıyla açılan davanın duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi'nde görüldü. Duruşma, salonun küçük olması nedeniyle İstanbul 27'nci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapıldı.

Sebahat Tuncel: "90'larda İmha Fizikiydi, Şimdi Siyaseten İmha Var" Sebahat Tuncel: "90'larda İmha Fizikiydi, Şimdi Siyaseten İmha Var"

"Biz Suç İşlemedik"

İlk savunmayı yapan kayıp yakını Selvi Gülmez, "Biz bir şey yapmadık. Bize kelepçe taktılar, gözaltına aldılar" dedi. Babası gözaltında kaybettirilen Besna Tosun ise, "İnsanlığa karşı işlenmiş bir suçun tanığı olmama rağmen, üçüncü kez sanık olarak hakim karşısındayım" diyerek babası Fehmi Tosun'u kaybedenlerin 29 yıldır yargılanmadığını hatırlattı. Tosun, "Babamın akıbetini öğrenmek ve onu kaybedenlerin adil bir yargı önünde hesap vermesini istediğim için bugün bir kez daha yargılanıyorum" dedi.

AYM Kararına Rağmen Polis Engeli

Cumartesi İnsanları'ndan Sebla Arcan, Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı vermesi üzerine açıklama yapmak istediklerini ancak polisin engel olduğunu belirtti. Arcan, "Suç işlemedim, anayasal hakkımı kullandım. Hakkımdaki suç isnatlarını kabul etmiyorum. Mahkemenizi de bağlayan AYM kararlarının gereği olarak, davada derhal beraat kararı verilmesini talep ediyorum" dedi. Kayıp yakını İrfan Bilgin ise polisin AYM ihlal kararına uymadığını ve esas yargılanması gerekenlerin gözaltı talimatı verenler olduğunu söyledi.

Avukatlardan Sert Tepki: “Hukuk Güvencesi Yok”

Kayıp yakınlarının avukatı Gülizar Tuncer, "Bu insanlar bir devlet politikası olarak şiddete maruz kalıyor. Böyle bir hukuksuzluk düzleminde sözlerimizin ne anlamı olabilir ki. İdari bir kararla bir hak engellenebilir mi? Kimsenin bu ülkede hak ve özgürlükleri kullanma imkanı, olanağı yok. Kimsenin hukuk ve yargı güvenliği yok" dedi. Tuncer ve diğer avukatlar, müvekkilleri hakkında derhal beraat kararı verilmesini istedi.

 Dava Ekim Ayına Ertelendi

Beraat taleplerini reddeden mahkeme, savunması alınmayan sanıkların savunmalarını almak için duruşmayı 4 Ekim'e erteledi.

Editör: İdris YILMAZ