Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi öncesinde havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Konuşmasında, NATO'nun savunma yapılanmasını güçlendirmek amacıyla yapılacak istişarelerin önemine vurgu yapan Erdoğan, dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceğini söyledi. Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Zirve Beklentileri
Erdoğan, NATO'nun kuruluşunun 75. yıl dönümü nedeniyle zirvenin ayrı bir anlam taşıdığını belirterek, "Zirveden beklentimiz milli güvenlik hassasiyetlerini gözeten ve ittifakı güçlendiren neticelerin elde edilmesi. Savunma sanayisindeki engellerin kaldırılması mühimdir. Görüşmelerde dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceğiz" dedi.

Gazze'deki Katliamlar ve Uluslararası Tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki katliamları gündeme taşıyacağını ve uluslararası camianın İsrail'i durdurmada yetersiz kaldığını vurgulayacağını belirtti. "Ortak değerlerimizin samimiyet testinden geçmekte olduğu Gazze'de Filistin halkına yönelik katliamları gündeme taşıyacağız" ifadelerini kullanan Erdoğan, bu meseleleri ikili görüşmelerde de ele alacağını söyledi.

Ukrayna'daki Savaş ve NATO'nun Duruşu
Erdoğan, Ukrayna'daki savaş konusunda NATO'nun taraf olmaması gerektiğini ve adil barışın sağlanması gerektiğini ifade ederek, "Ukrayna'da NATO'nun savaşın tarafı haline getirilmemesi için ilkeli duruşumuzu sürdürüyoruz" dedi.

Beyaz Saray Önünde Filistin Destek Eylemi: Çadır Nöbeti Devam Ediyor Beyaz Saray Önünde Filistin Destek Eylemi: Çadır Nöbeti Devam Ediyor

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin TDT'ye Tam Üyeliği
KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na (TDT) tam üye olarak katılmasını istediklerini belirten Erdoğan, bu konunun da zirvede ele alınacağını söyledi.

Zirvenin Detayları
Washington'da üç gün sürecek olan zirvenin ilk toplantısı, 9 Temmuz'da NATO'nun kuruluşunu belgeleyen Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 75 yıl önce imzalandığı Mellon Oditoryumu'nda gerçekleştirilecek. ABD Başkanı Joe Biden'ın burada bir konuşma yapması bekleniyor. Zirvenin resmi görüşmeleri 10 Temmuz'da yapılacak ve aynı akşam Biden, liderleri Beyaz Saray'da vereceği yemekte ağırlayacak. Zirve, 11 Temmuz'da yapılacak NATO-Ukrayna Konsey toplantısı ile sona erecek ve zirvede alınan kararlar aynı gün yazılı olarak duyurulacak.

Editör: İdris YILMAZ