Van'ın Erciş ilçesinde, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından bir kadın seçim bürosunun açılışı yapıldı. Ulusal renkler ve yöresel elbiseler giyen kadınların katılımıyla etkinlik, bir renk şölenine dönüştü.

Erciş'te 31 Mart yerel seçim çalışmaları çerçevesinde gerçekleştirilen bu açılış öncesi, davul ve zurna eşliğinde halaylar çekildi. Açılışa, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve DEM Parti'nin il ve ilçe örgütleri, Erciş Belediye Eş Başkan adayları Güler Temel ile Baran Bilici, DEM Parti Van İl Eş Başkanı Gülşen Kurt ve TJA temsilcileri katıldı. Kadınların ulusal renkleri ve yöresel kıyafetleri, etkinlikte öne çıktı. Yapılan konuşmalarda, AKP ve kayyumun kadın kazanımlarını yok sayması eleştirildi.

'AKP KADIN KAZANIMLARINA SALDIRDI'

Açılışta ilk sözü alan DEM Parti Erciş Belediyesi Eş Başkan Adayı Güler Temel, "Erciş Belediyesine AKP talimatıyla kayyum atanmasını ve kayyımın atandığı ilk günde hedeflerine Erciş Belediyesinin Kadın Politikalarını almasını" ele aldı. Temel, "İlk günde bizim HDP yönetiminin belediyede oluşturduğu kadın birimleri ve kadın çalışmaları kaldırılmak üzere hedef alındı. Bizler 2019 sürecinde kadın politikalar müdürlüğü, kadın yaşam merkezimizi ve kadın misafirhanelerimizi kurduk. Bu kenti kadın dostu bir kent olarak düzenlemek için var gücümüzle çalıştık. Ama ne yazık ki, AKP'nin eril zihniyeti, kadın düşmanı ve genç düşmanı politikaları dışında hiçbir hizmet sunmadı. Söz konusu kadın çalışmaları olduğunda, çifte standartlar uygulayıp, belediyede kadın görünümünü yok saymak için elinden geleni yaptı." dedi.

Mersin'de Dehşet: Eşini Pompalı Tüfekle Vurarak Öldürdü Mersin'de Dehşet: Eşini Pompalı Tüfekle Vurarak Öldürdü

'31 MARTTA TALANCI AKP ZİHNİYETİNE HESAP SORMAYA GELİYORUZ'

Ardından Erciş Belediyesi Eş Başkanı Yıldız Çetin, AKP'nin halkın iradesini ve hukuku yok sayarak kadın düşmanı olduğunu vurguladı. Çetin, "Erciş tarihinde ilk kez eril zihniyete karşı, belediyede kadın görümünü var eden politikalar, HDP yönetimi döneminde hayata geçirildi. Kadın politikalar müdürlüğü, kadın yaşam alanları ve kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesi için belediye bünyesinde ciddi projeler gerçekleştirildi. Bu projelerden korkan ve her fırsatta kadını yok sayan, kadından korkan anlayış, hukuku ve anayasayı ayaklar altına alarak çalışmalarımıza saldırdı. Ancak halk iradesi her şeyden üstündür. Bizler yine geliyoruz ve bu sefer çok güçlüyüz. Savaşı yaratan erkek zihniyetine karşı 31 Mart'ta kadın zılgıtlarıyla barışın tohumlarını ekmeye geliyoruz. Talancı AKP zihniyetine hesap sormaya geliyoruz." ifadelerini kullandı.

'CEZAEVİNDEKİ  SİYASETÇİ KADINLAR SELAMLANDI'

DEM Parti Van İl Eş Başkanı Gülistan Aktağ, cezaevlerinde bulunan siyasi kadın tutsakları selamlayarak, "Özellikle cezaevlerinde tutsak edilen kadın siyasetçi arkadaşlarımız Figen Yüksekdağ, Gülten Kışanak ve Sabahat Tuncel'i selamlıyoruz." dedi. Akdağ'ın bu ifadesi, katılımcıların "Jin jiyan azadi", "Bijî berxwedana zindana" sloganlarıyla destek buldu. Akdağ, "Bizler kadınlar olarak rengimizle, sesimizle 31 Mart seçimlerinde kendimizi göstereceğiz. Kayyımları geldikleri yere geri göndereceğiz. Kadının ve gençlerin özel savaş politikalarıyla yok saydığı bu sistemi kabul etmediğimizi Erciş halkı iradesiyle sandıklarda gösterecektir." şeklinde konuştu.

Editör: İdris YILMAZ