Suruç’ta DEM Parti'den belediye başkanı seçildikten sonra, Dem Parti’yi karalayarak istifa eden Mehmet Begit hakkında açıklama yapan Dem Parti, “Halk iradesini kirli pazarlıklara alet etti” ifadelerini kullanarak, Begit’e istifa etmesi çağrısı yaptı.

AJANS65 TV - 31 Mart yerel seçimlerinde Urfa’nın Birecim ilçesinden belediye başkanı seçilen Mehmet Begit, 4 meclis üyesi ile birlikte partisinden istifa etti. İstifaya ilişkin 4 meclis üyesi ile birlikte basının karşısına geçen Begit, “Atatürk posterine ve Cumhurbaşkanı posterine yapılmak istenen müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrıca seçimden sonraki süreç içerisinde dışarıdan yönetme hususunda baskılar oluşmaya başladı” şeklinde gerekçeler ileri sürerek istifa ettiğini açıklamıştı.

'BEGİT KENT HAFIZASINDA UTANÇLA ANILACAKTIR'

Açıklama yapması beklenin DEM Parti Urfa İl Örgütü de Begit ve beraberindeki 4 meclis üyesine ilişkin beklenen açıklamayı yaptı. Yapılan açıklamada Begit’in iddiaları yalanlanlanarak, “Halkın iradesini pazarlık konusu yapan Mehmet Begit kent hafızasında utançla anılacaktır” açıklaması yapıldı.

Dem Parti Urfa İl Jrgütü açıklamasının devamında, “Begit’in adaylığı sürecinde partimiz kent uzlaşısı stratejisi kapsamında kent dinamiklerinin taleplerini göz önünde bulundurmuş, sağlanan konsensüse göre karar almıştır. Aday belirleme süreci ve seçim sürecinde Urfa’da belediye eş başkan adaylarıyla ortak çalışma süreçleri yürütülmesine rağmen Mehmet Begit ortak hareket etme yönündeki bütün çabalarımızı suistimal etmiştir” bilgisini paylaştı.

'EŞBAŞKANLIK KURUMUNU, HALKLA BİRLİTE YÖNETME İLKEMİZİ YOK SAYDI'

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

29 Nisan günü kamuoyuna istifasını açıklayan Mehmet Begit, aslı astarı olmayan iddialarla partimize dönük karalama kampanyasının parçası olmuştur. Bayrak ve sembollerle bir sorunumuzun olmadığı bilinmesine rağmen içerisine girdiği kirli ilişkileri bu asılsız iddialarla örtbas etmeye çalışmış, rantı seçmiştir. Kişisel tercihini siyasal bahanelerle açıklamaya çalışarak karanlık odaklarla ilişkisini ortaya koymuştur. Karanlık ve kurgusal açıklamalar yaparak müdahale gibi hayal ürünü bahanelere sığınan Begit, eşbaşkanlık kurumunu ve halkla birlikte yönetme ilkemizi yok saymıştır. Bu hayal ürünü ve kirli iddiaların aksine dışarıdan hiçbir müdahale söz konusu değildir. Oysa ki kendisi belediye meclis üyelerimizin ve belediye eş başkanımızın ortak hareket etme çabalarını yok saymıştır.

'İSTİFA ÖNCESİ VE SONRASI BÜTÜN GÖRÜŞME TALEPLERİMİZİ REDDETTİ'

Seçim sonrası sorunların çözümü ve belediyenin asli görevi olan hizmet boyutunun bir an evvel hayata geçirilmesi için hem merkezi hem de yerel düzeyde partimiz üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmiştir. İstifa öncesi ve sonrası bütün görüşme taleplerimizi, ortaklaşma zeminin yakalanması yönündeki bütün girişimlerimizi reddetmiştir.-

'HALKIN İRADESİNİ KİRLİ PAZARLIKLARA ALET ETTİ'

Ancak Mehmet Begit ve istifa eden meclis üyeleri karanlık ilişkilere girerek halkın seçimlere yansıyan iradesini kirli pazarlıklara alet etmiştir.

Birecik halkının büyük bedeller ve emekle kazandığı belediyeyi kirli pazarlıklara alet eden Mehmet Begit, kendisini seçen halka sırtını dönmesiyle kentin hafızasında utanç ile anılacaktır. Birecik ne olursa olsun bizimdir, halkındır. Begit de mevcut belediye yönetimini karanlık ilişkiler ve kirli pazarlıklarla gasp edenler de meşru değildir.

Halkımızın iradesine karşı suç işleyen çeteci anlayışa karşı mücadelemizi her alanda sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz. Birecik Belediye meclis üyelerimiz bu kirli ve korkak anlayışa karşı en güçlü bir biçimde muhalefetini yürütecek, halkın hakkını ve hukukunu savunmaktan asla geri durmayacaktır.”(HABER MERKEZİ)