DEM Parti MYK toplantısında Ankara, Urfa ve Antep adayları da dahil olmak üzere toplamda 14 kentin belediye eşbaşkan adaylarını belirledi. Sözcüsü Ayşegül Doğan, MYK’da alınan kararlara ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında MYK’da belirlenen isimler basın ile paşlaşıldı.

AJANS65 TV – 31 Mart Mahalli saçimlere iliştkin partilerin hazırlıkları tüm hızı ile devam ederken, bölgenin etkin partisi olan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) de hazırlıklarını tamamlayarak seçim çalışmalarına asılıyor.

Adayları belirlemeyen illerin adaylarının belirlenmesi ve seçim stratejisinin netleştirilmesi amacıyla Dem Parti MYK toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantı sonrası parti sözcüsü Ayşegül Doğan, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Kent uzlaşısının devam ettiği yerler olduğunu belirten Doğan, "Mersin, Akdeniz, Esenyurt kent uzlaşısının sağlanabildiği yerler. Adana ve İstanbul'un bazı ilçelerinde henüz görüşmeler sürüyor. Urfa'da, ki adaylarımız kent uzlaşısı kapsamında belirlenmiş, kent uzlaşısıyla ortaya çıkmış adaylar" diye konuştu.

GÜLTAN KIŞANAK ANKARA ADAYI OLDU

Doğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Şişli Kaymakamlığı tarafından bir oyun yasaklandı. Yasaklama gerekçesi bilinmiyor, açıklasınlar gerekçesini eğer gerekçesi Kürtçe değilse yalnızca. Hangi gerekçeyle yaptıklarını açıklamaya davet ediyoruz kendilerini DEM Parti olarak. Öte yandan şunu hatırlatmak istiyoruz, Kürtçeye yönelik tüm baskılara, engellemelere rağmen en çok mülki amirler, kolluk güçleri, mahkemeler, yargıçlar ve savcılar bu ülkede bilirler ki, Kürtçeyi yasaklayarak hiçbir anadili yasaklayarak engelleyemezsiniz. Kitleleri anketlerle okumaya çalışanlardan, meydanlarda açık açık artık hiç hicap duymadan 'Bizi seçmezseniz işte böyle mağdur olursunuz' diye tehdit edenlerden, popülizmi önceleyenlerden, genel merkezlerde sözüm ona birkaç etkili yetkili kişinin belirlediği adayları karşımıza halkın adaylarıymış gibi çıkaranlardan farklı olarak ne yaptık bu yol boyunca; adaylarımızı halk oylamasıyla, eğilim yoklamasıyla, kent uzlaşısı kapsamında belirledik.

HER ŞEYİ AÇIK BİR BİÇİMDE PAYLAŞTIK

2019 yerel seçimlerine göre yerel yönetimlerde kadın temsil oranı yalnızca yüzde 3. Oysa demokrasinin temel koşullarından birisi eşit temsildir. Emin olun o yüzde 3'ü bizler sağlıyoruz. Yoksa o yüzde 3 de ortaya çıkmayacaktı. Bunca yol kesilmesine, bunca haksızlığa, hukuksuzluğa rağmen 31 Mart merkeziyetçiliğe karşı yerel demokrasinin yeniden güçleneceği bir eşik DEM Parti için. Kent rantının değil kent hakkının kazanacağı bir eşik. Ankara Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayımızın durumu bile bir kez daha bu seçimlere hangi koşullarda, nasıl gittiğimizin aslında göstergesi. DEM Parti olarak bu seçim hazırlıklarını işte tüm bunları gözeterek, nerede, nasıl pozisyon alacağımızın yaratacağı sonuçlara aylardır, kesintisiz bir biçimde büyük bir özveri ve gayretle çalışarak ortaya çıkardık. Bugüne kadar sizlere söz verdiğimiz üzere yaptığımız her şeyi açık bir biçimde, aşama aşama olgunlaştıkça, sonuçlandıkça sizlerle paylaştık. Bu süreç böyle devam edecek.

ADANA VE İSTANBUL'UN BAZI İLÇELERİNDE HENÜZ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Kent uzlaşısı sağlanan bazı yerleri de size açıklamak istiyorum. Kent uzlaşısı görüşmeleri devam ediyor, bazı bölgelerde bu uzlaşıya dair yol alınabildi, bazı yerlerde henüz yol kat edilemedi. Bu, yolların tıkalı olduğu, kat edilemediği anlamına gelmiyor, görüşmeler sürüyor. Kent uzlaşısının sağlandığı bazı yerler var. Mesela Mersin, Akdeniz, Esenyurt kent uzlaşısının sağlanabildiği yerler. Adana ve İstanbul'un bazı ilçelerinde henüz görüşmeler sürüyor. Urfa'da, ki adaylarımız kent uzlaşısı kapsamında belirlenmiş, kent uzlaşısıyla ortaya çıkmış adaylar.”

DEM Parti'nin açıklanan adayları şöyle:

Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

Gültan Kışanak - Öztürk Türkdoğan

Urfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

Celallettin Erkmen- Gülser Yıldırım

Antep Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

Selman Tutumlu

Malatya Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

Abdulvahap Ekim- Sevim Şimşek Bayram

Bursa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

İhsan Seylan- Bilmez Erboğa

Konya Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

Gülbahar Gündüz- Bülent Kılıç

Kocaeli Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

Hasan Özgüneş- Selda İlgöz Koçyiğit

Aydın Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları

Suzan Koç- Naif Kanat

Osmaniye Belediye Eşbaşkan Adayları

Ziver Gümüş- Zilan Karagüzel

Kilis Belediye Eşbaşkan Adayları

Ahmet Üçer- Azize Akoğlu

Elazığ Belediye Eşbaşkan Adayları

Hayrettin Kaya

Adıyaman Belediye Eşbaşkan Adayları

Meryem Ceritli- Bahattin Bilgin

Dersim Belediye Eşbaşkan Adayları

Kürtçe Kafeye Polis Baskını: Sahibi Gözaltında Kürtçe Kafeye Polis Baskını: Sahibi Gözaltında

Cevdet Konak- Birsen Orhan

Kocaeli Dilovası Belediye Eşbaşkan Adayları

Mustafa Avcı- Şevin Coşkun

(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan