VAN- Erciş ilçesinde binlerce kişinin katılımı ile Dem Parti İlk Seçim Bürosunu açtı. Balık bendinde bir araya gelen yüzlerce araç kent merkezinde konvoy eşliğinde giriş yaptı. Davul ve zurna ve zılgıtlar eşliğinde kadınlar ve gençler halaya durdu. Büro açılışı öncesi eşbaşkanların yaptığı konuşmada dikkat çekti. Eşbaşkanlar AKP’nin kayyumlarla belediyelerde bir saltanat kurduğunu ifade ederek bu saltanatı yıkmak için geldiklerini ifade etti. DEM Parti Erciş Belediye Eşbaşkan adaylarına Erciş halkının gösterdiği ilgi dikkat çekti. Kısa bir süre sonra eski polis karakolu yerinde açılışı yapılan  seçim bürosuna halk akın etti. Çevredeki yurttaşlar, alkış ve zafer işaretleriyle adayları karşıladı.

I M G 7243

“KAZANIMLARIMIZI YANDAŞLARINA SATTILAR”

Kalabalığa hitap eden Erdiş Belediye Eşbaşkan adayı Güler Temel, kazandıkları belediyelere “uyduruk” gerekçelerle kayyım atandığını söyledi. Temel, "8 yıldır talancı zihniyetin kontrolünde olan belediyelerde arkadaşlarımızın diktiği bir ağaca bile tahammül etmiyorlar. Ne varsa ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Birçok insanı işinden, aşından ettiler. Gençlerimize inşaatlarda çalışmayı reva gördüler. Bu bizim kaderimiz değil. Belediyecilik dönemimizde Erciş halkına yaptığımız tüm kazanımları kayyımlar sattı. Kasaplar ve Peynirciler çarşısını kendi yandaşlarına peşkeş çektirler. Belediyenin taşınmazlarının tamamını sattılar. Satamadıklarını kendi yandaş müteahhitlerine ihale adı altında peşkeş çektiler. Bugün belediyeyi borç batağına sürüklediler." dedi. 

I M G 7255

'KAYYUMLAR AKP'NİN UYGULMASIDIR' 

Diğer eşbaşkan adayı Baran Bilici, “Kayyım uygulaması mevcut iktidarı adayının partisinin uyguladığı bir uygulamadır. Belediyenin önüne gittiğinizde onlarca barikat ve onlarca polis görüyorsunuz. Bu konuda kaymakamlığa da gittiğinizde tek bir güvenlik önlemi görmüyorsunuz. Burada Erciş halkına  verilmek istenilen mesaj, “ Biz sizi yok sayıyoruz. İradenizi yok sayıyoruz” anlamındadır. Bu güne kadar belediyeye taş atan kimse varmı? Hayır, vatandaşla belediye arasında bir barikat kurmuşlar ve vatandaşa hizmet ulaştırılmasına engel oluyorlar. Bunun cevabını da halk size 31 Martta en iyi şekilde sandıkta verecektir. Bu halk iradesini ortaya koymuştur, belediyeyi asla talancılara bırakmayacaktır. Ancak bu sefer belediyeyi kazanmaktan ziyade 10 bin hatta 15 bin oy farkı ile belediyeyi almayı hedefliyoruz.”

I M G 7258

‘ZIRHLI ARAÇLAR VE BİR ORDUYLA HALKTAN OY İSTENMEZ’

Bilici AKP adayının Erciş’te yürüttüğü seçim çalışmalarını kolluk kuvvetleriyle yaptığını belirterek bunun anlamı hem seçmeni tehdit etmek hem de halk arasında bir itibarının kalmadığını gösterdiğini belirtti. Bilici sözlerine şu ifadelerle devam etti: “ Biz halkımızla iç içeyiz, seçmenimiz bizimle ekmeğini çayını paylaşıyor. Ancak iktidar partisinin Erciş’e musallat ettiği ikinci kayyum bir ordu ile geziyor. Sizlerin ödediği vergilerle oluşan devletin imkanlarını da istismar etmekte. Biz vatandaşlarımızla geziyoruz. Sen samimiysen sende vatandaşlarınla gezsene. Sevili  halkımız, yaptıkları seçim propagandalarında ‘biz bu ilçeyi kayyımdan kurtaracağız’ diyorlar. Siz kendiniz sorunsunuz siz kendiniz kayyımsınız siz giderseniz sorunda kalmaz. ”

Ekran Görüntüsü 2024 02 19 192215

‘DEPREMDE ERCİŞ HALKINI ACILARIYLA BIRAKIP KAÇAN SİZ DEĞİL MİYDİNİZ?’

Bilici AKP adayı Fatih Çifçi’ye atıfta bulunarak Erciş’in yaşadığı deprem sürecinde Çiftçi’nin ilçeyi yönettiğini ancak bu halkın acılarını bırakıp kaçtığına dikkat çekti ve sözlerine şu ifadelerle devam etti: “ Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011 tarihinde biliyorsunuz ne yazık ki bir deprem meydana geldi. Bu deprem döneminde şu anki aday o dönemde belediye başkanlığında milletvekilliğine geçmişti. O deprem sürecinde 644 insanımızı enkaz altında bırakarak Ankara’ya gitti. Ankara’da milletvekilliği yaptı, bakan yardımcısı oldu. Ancak Erciş halkının yaralarını sarmak için hiç bir şey yapmadı. Erciş halkının başına gelen en büyük felaket AKP iktidarıdır ve onun bu tip uzantılarıdır.”

Ekran Görüntüsü 2024 02 19 192328

Diyarbakır'daki Dans Etkinliğine Tekbir Sloganlarıyla Saldırı Diyarbakır'daki Dans Etkinliğine Tekbir Sloganlarıyla Saldırı

‘ERCİŞ’İN İL OLMASI 12 YIL SONRA MI AKLINIZA GELDİ’

Bilici, AKP adayının verdiği vaatlerinin bir tanesinde ise Erciş’i il yapacakları olduğuna dikkat çekerek şu ifadede bulundu. “ 12 yıldır Ankara’dasın bu güne kadar Erciş’i il yapmak aklına gelmedi de bu seçimde mi aklına geldi. Bu güne kadar neredeydin. HDP belediyeciliği döneminde Erciş ilçesi ilk kez hizmetle tanıştı. Hizmet araçları aldı. Sizin araç garajlarında çürümeye terk ettiğiniz araçları onararak halkın hizmetine sundu. Kendi yandaşlarınıza tahsis ettiğiniz belediye konutları ve yapıları sizden alarak tekrar halkın hizmetine sundu. Ademden beri hizmet görmeyen yolları biz yaptık. Erciş’in belediye tarihinden bu güne kadar hizmet almayan mahallelerine hizmeti biz götürdük. Yine yapacağız, ranta, yandaşa değil yatırımı ilçenin sorunlarının çözümüne yatıracağız.”

Abdullah Zeydan

'KAYYUMU GÖNDERECEĞİZ'

Ardından söz alan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan, “Eciş Belediyesini alacağız, kayyımı göndereceğiz. Bu alan bize sürgündeki arkadaşların özgürlüğüne kavuşacağının müjdesini de veriyor. Cezaevlerindeki tutsak arkadaşlarımız rehin. Halkımız her zaman partisine, iradesine sahip çıkıyor. Bu alan Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün müjdesini de verdi. Kürt halk önderi üzerinde 3 yıldır hukuksuz, ahlaksız bir tecrit var. Bu tecridi kınıyoruz. Toplumun ihtiyacı barıştır. Bunu tecrübe ettik. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalktığı zaman barış umudu doğuyor. O yüzden tecridi kaldırın, İmralı kapısını açın, toplumsal barışı sağlayın" dedi. 

Gülsenkurt

DEM Parti Wan İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, "31 Mart seçimlerinde, zindanların kilitlerini kıracağız. Kürt halkının iradesini onlara göstereceğiz. Kayyımları evlerine göndereceğiz” diye kaydetti.

I M G 7322

DEM Parti Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, “AKP iyi bilsin bu topraklar Kurdistan toprakları. Erdîş halkı bu düşmanlık karşısında başını eğmeyecek" dedi. 

Konuşmaların ardından Barış Anneleri ve belediye eşbaşkan adayları, büyük bir coşkuyla büro açılışını gerçekleştirdi.

Editör: İdris YILMAZ