KDP tarafından 200 gün önce alıkonulan Gazeteci Süleyman Ahmet’in serbest bırakılmasını talep eden DFG, “KDP’nin tutumu evrensel hukuka aykırı, kirli ve tehlikeli bir politikanın ürünüdür” açıklaması yapıldı.

AJANS65 TV - Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, (DFG), Halep kentinden 25 Ekim’de Federe Kurdistan Bölgesi’ne dönerken Pêşxabûr (Sêmalka) Sınır Kapısı’nda KDP’ye bağlı birimler tarafından alıkonulan, Rojnews'in Arapça editörü Süleyman Ahmet'ten 200 gündür haber alınamamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.  

Gazetecinin Tahliyesine 'Toplumla Bütünleşmeye Hazır Değil' Engeli Gazetecinin Tahliyesine 'Toplumla Bütünleşmeye Hazır Değil' Engeli

SORULAR YANITSIZ BIRAKILIYOR

Gazeteci Süleyman Ahmet’ten 200 gündür hiçbir şekilde haber alınamaması ve sorulan soruların yanıtsız kaldığına değinen DFG, “Bir gazeteciden 200 gündür haber alınamıyor. Gazeteci Süleyman Ahmet’ten iki yüz gündür haber alınamıyor. Ailesi ve meslektaşları, iki yüz gündür Süleyman Ahmet’in akıbetini öğrenmek için her gün soruyor, ancak geçen bu süreye rağmen, KDP ve Federal Kürdistan Bölgesi yönetimi sessizliğini sürdürüyor. Süleyman Ahmet nerede, durumu nasıl, hayatı tehlike altında mı soruları da yanıtsız bırakılıyor” ifadelerinde bulundu.

‘SAĞLIKLI BİLGİ VERİLMİYOR’

Aile, avukat ve basın kurumlarının tüm çağrı ve girişimlerine rağmen, KDP’nin Ahmet hakkında kamuoyuna sağlıklı bir bilgi vermediği hatırlatılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Süleyman Ahmet hukuksuz bir şekilde alıkonulmuş ve gözaltında olduğu kabul edilmiyordu. Ancak, avukatlarının girişimleri sonucu mahkemenin verdiği kararla gözaltında olduğu kabul edilmek zorunda kaldılar. Tüm bunlara rağmen aile, avukat ve basın kurumlarının tüm çağrı ve girişimlerine rağmen, KDP Ahmed hakkında kamuoyuna sağlıklı bir bilgi vermemektedir. Süleyman Ahmet’in kaçırılması, aralarında Gazetecileri Koruma Örgütü (CPJ) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün de bulunduğu yerli ve uluslararası gazetecilik meslek örgütlerince de kınandı. Meslek örgütlerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin çağrılarda bulunduğu KDP yönetiminden Süleyman Ahmet'e dair hiçbir açıklama gelmedi. Rojnews yetkilileri, editörleri Ahmet'in akıbetine ilişkin bir an önce kamuoyunun bilgilendirilmesi talebiyle Birleşmiş Milletlere (BM) de başvuruda bulundu. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Mina İnsan Haklarını Koruma Komitesi, 12 Nisan’da Ahmet’in akıbetinin belirlenmesi için Birleşmiş Milletler’in (BM) Zorla Kaybedilme Komitesi’ne acil talepli başvuru yaptı.”

KİRLİ POLİTİKANIN ÜRÜNÜ  

Evrensel kurallara aykırı davranan KDP’yi Süleyman Ahmet’in akıbeti hakkında bilgi vermeye çağıran DFG, “Tüm bu çağrılara rağmen KDP yönetimi Ahmet’in akıbeti konusunda sessizliğini koruyor, ailesi ve meslektaşlarının endişelerini giderecek bir açıklama yapmaktan kaçınmaktadır. KDP ve Federal Kürdistan Bölge yönetimi bu tutumu ile suç işlemektedir. Suçlu olduğu için de yaşananları görmezlikten, duymazlıktan geliyor. Oysaki tüm kamuoyu Süleyman Ahmet’in akıbeti hakkında bir an önce bir açıklama yapılmasını bekliyor. KDP ve Federe Kurdistan Bölgesel yönetimi bu tutumu evrensel hukuka aykırı iken bu yaklaşım kirli ve tehlikeli bir politikanın ürünüdür. Bu yöntemle basın özgülüğü ortadan kaldırılmaktadır. Bizler bu coğrafyanın gazetecileri olarak böylesi hukuksuz ve faşist yöntemleri asla kabul etmiyoruz. Süleyman Ahmet’in yaşamına ilişkin kaygılarımız artmaktadır ve biran önce kendisinden haber almak istiyoruz. KDP’yi bu uygulamalarından vazgeçemeye, Süleyman Ahmet’i serbest bırakmaya çağırıyoruz” diye belirtti.(MA)