DİSK Emekli-Sen Van şubesi, Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasını ve emeklilerin ekonomik baskılarını ele alan iki başlıkta basın açıklaması yaptı. Açıklama, Van'daki Ahmedê Xanê Parkı'nda gerçekleştirildi ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEM Parti ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri destek verdi. Açıklamayı DİSK Emekli-Sen Van Şube Başkanı Timur Sayyiğit okudu.

I M G 9014

Hakkari Belediyesi'ne Kayyum Atanması Eleştirildi

Açıklamanın birinci bölümünde, Hakkari'deki kayyum atamalarına dikkat çekilerek, bu durumun bir irade gaspı olduğu vurgulandı. Sayyiğit, "Hakkari halkının iradesine saygı gösterilmediği sürece, demokratik haklarımızı kullanmaya ve bu zulme karşı çıkmaya devam edeceğiz," dedi. Açıklamada, AKP ve MHP hükümetinin antidemokratik uygulamalarına karşı halkın sandığa gitmemesi gerektiği ifade edildi ve demokratik mücadelenin süreceği belirtildi.

I M G 9016

Erdoğan 18 Yıl Sonra İlk Kez CHP'ye Gidiyor Erdoğan 18 Yıl Sonra İlk Kez CHP'ye Gidiyor

Emekliler Huzursuz ve Mutsuz

İkinci başlıkta ise Türkiye'deki emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklar ele alındı. Sayyiğit, emeklilerin bayramı huzursuz ve mutsuz geçireceğini, buna karşın hükümet yetkililerinin rahat bir hayat sürdüğünü dile getirdi. Emeklilerin alın teriyle kazandıklarının yetersiz olduğunu ve yıllarca süren çalışmalarına rağmen hak ettikleri ücreti alamadıklarını vurguladı. Sayyiğit, "Emekliler ve dar gelirliler, ürettikleri ve kazandıklarıyla yaşamak zorunda bırakılıyor. Biz bu adaletsizliğe karşı mücadele etmeye devam edeceğiz," şeklinde konuştu.

'Hakkari Mitingine Destek Çağrısı'

Açıklama, katılımcıların alkışlarıyla son bulurken, Sayyiğit tüm halkı ve demokratik kitle örgütlerini Hakkari'deki büyük mitinge katılmaya çağırdı. Iğdır'da ise DEM Parti milletvekilleri ve belediye eşbaşkanı, esnaf ziyaretleri yaparak, halkı 13 Haziran'da yapılacak mitinge davet etti. Bu ziyaretlerde, irade gaspına karşı "Belediyeler halkındır, gaspa izin vermeyeceğiz" şiarıyla yapılan çağrılarda bulunuldu.

Editör: İdris YILMAZ