CHP'den Önemli Açıklama: Etki Ajanlığı Düzenlemesi ve 6284 Sayılı Yasa Gündemde CHP'den Önemli Açıklama: Etki Ajanlığı Düzenlemesi ve 6284 Sayılı Yasa Gündemde

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve DEM Parti'nin Van il örgütleri, Hakkari'de yapılacak olan "Belediyeler halkındır, gaspa izin vermeyeceğiz" temalı büyük miting için açıklamalarda bulundu. Van il binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında, "Kayyıma ve faşizme geçit yok, halkın iradesini tanıyın" pankartı açıldı. DBP İl Eşbaşkanı Harun Okay, tüm halkları bu önemli mitinge katılmaya çağırdı. Okay, "Kayyım, zulüm ve talandır. Kürt halkının iradesini yok sayan zihniyete karşı, demokratik haklarımızı dile getirmeye devam edeceğiz," dedi ve Hakkari'ye otobüslerle gidileceğini duyurdu.

Halka Açık Çağrı

DEM Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar ise, Kürt halkının yaşadığı kayyım darbesine dikkat çekti ve Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akış'ın durumunu gündeme getirdi. Uçar, "Colemêrg halkı ve Türkiye'nin diğer halkları, kayyım faşizmiyle iradeleri gasp edildi. Buna karşı Kürt halkı iradesine sahip çıkıyor," şeklinde konuştu ve tüm demokratik kamuoyunu, sendikaları ve kitle örgütlerini mitinge katılmaya davet etti.

Kürt Halkının Reddedilmesi

Uçar, Kürt halkının yüz yıllardır dil, kültür ve kimlik açısından reddedildiğini belirtti ve "Şimdi de seçme ve seçilme haklarına el koyuyorlar. Biz bu anlayışlara karşı alanlarda olmaya ve ses çıkarmaya devam edeceğiz," diyerek direniş çağrısında bulundu.

Iğdır'da Esnaf Ziyaretleri ve Miting Daveti

Iğdır'da ise DEM Parti milletvekilleri Yılmaz Hun, Nejla Demir ve kent belediye eşbaşkanı Mehmet Nuri Güneş, esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek halkı Hakkari mitingine davet etti. Mitinge katılım için Iğdır'dan 13 Haziran'da sabah 05.00'te hareket edileceği bildirildi.

Editör: İdris YILMAZ