Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasından DEM isminin kaldırılması ile ilgili açıklama geldi. Emniyet, ismin kaldırılmasıyla ilgili, "Kaldırmasaydık farklı anlaşılırdı" açıklamasını yaptı.

AJANS65 TV - Diyarbakır'da 2009 yılında Bayındırlık Semti’nde inşa edilen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün ana binasının kapısındaki DEM logosu, bir süre önce kaldırıldı. Konu gündeme gelince Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü (DEM) açıklama yaptı.

İddialara göre, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 'DEM' kısaltmasını, DEM Parti’ye denk geldiği için binasından kaldırdı. İl Emniyet Müdürlüğü’nün binasına DEM kısaltması yerine, mavi beyaz zemin üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, EGM kısaltması yazıldı.

Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı

Konu hakkında Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren şunları söyledi: “Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün bu yazıyı hangi saik veya niyetle kaldırdığını bilmiyoruz. Bir siyasi parti ismini çağrıştırıyor kaygısıyla değiştirmiş olabilirler. Ama başka bir siyasi parti ile çağrıştırsaydı yine aynı değişikliği yaparlar mıydı? Bilmiyorum. Bu konuda emniyetin bir açıklama yapması lazım, şu gerekçe ile değiştirdik diye.”

EMNİYET AÇIKLAMA YAPTI

Emniyet’in “DEM” tabelasının, DEM Parti ismine benzerliği nedeniyle kaldırıldığı iddiaları ile ilgili Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise şu bilgileri verdi: “Kaldırmasaydık farklı anlaşılırdı. Tescilimiz yoktu. Kurumsal ve tescili bir isim olsaydı farklı bir yol denerdik. Resmi bir alt yapısı yok. Biz farklı bir tartışmaya mahal vermemek için iyi niyetli bir adım attık. Karmaşa olmasın diye bu adım atıldı. Başka bir parti olsaydı benzer şekilde yine hareket edilirdi. Biz devletin resmi bir organıyız. Bu tür tartışmaların içinde yer almak istemeyiz. Kafa karışıklığı olmasın diye Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün uzun ve açık olan ismini kullandık.”(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan