Halkın seçilmişleri yerine kayyım olarak atananların, halka ait olanı kendi bireysel hesapları doğrultusunda kullandıklarını, belediyenin ve ilçenin imkanlarını kendi aileleri ve çevrelerinin bireysel menfaatleri doğrultusunda kullandıklarını belirten Dem Parti Edremit Belediye Eşbaşkan adayı Cemil Komi, halkın olanı halka teslim etmenin vaktinin geldiğini söyledi. Kadın Eşbaşkan adalı Rabia Başak Koç ise kadınların yok sayıldığı belediyede 1 nisan itibari ile kadın iradesinin ortaya çıkacağını ve ilçenin her tarafına kadın elinin değeceğini belirterek, “Kadınların olmadığı hiçbir çalışmanın başarı şansı yoktur” dedi.

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Van’da seçim çalışmalarını hızlandıran Dem Parti Edremit Belediye Eşbaşkan adayları Rabia Başak Koç ve Cemil Komi, zamanlarının çok büyük bir bölümünü seçim çalışmalarına ayırmaktalar. Gerçekleştirilen Çiçekli seçim bürosu açılışı sonrasında Ajans65 TV’ye özel açıklamalarda bulunan Koç ve Komi, ilçede uğramadık tek bir mahalle ve sokak bırakmadıklarını söyleyerek, “ayırım yapmaksızın, ilçemizin her noktasına gidiyor, halk ile bir araya geliyor ve sorunlarını dinlemenin yanı sıra, yapacaklarımız hakkında bilgilendirmede bulunuyoruz” açıklamasını yaptılar.

‘BELEDİYE BİR AİLE ŞİRKETİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ VAZİYETTE’

İlk olarak konuşan kadın eşbaşkan Rabia Başak Koç, kendisinin belediye çalışmalarına uzak olmadığın, tam aksine belediye çalışmalarını çok yakından bildiğini belirterek, “2019 seçimlerini kazanmadıkları halde bu gün başkanlık koltuğuna oturan kayyım, yetkiyi ele geçirdikten sonra hızlı bir şekilde çevresine ailesinden insanları toplayarak belediyeyi adeta bir aile şirketi haline getirdi. Zaten dikkat ederseniz, 2019 yılından bu yana Edremit belediyesi hiçbir zaman çalışmaları ile hizmetleri ile gündeme gelmedi. Her seferinde şaibe ve usulsüzlükleri ile gündeme geldi. Zaten yapılan açıklamaların neredeyse tamamı da söylentilerin çürütülmesi ile alakalıdır. Böylesi bir belediye başkanlığı olur mu? Siz koca bir ilçenin seçilmiş olmasa da belediye başkanı makamını işgal eden bir insansınız, ama yapılanlara bak” dedi.

Hatimoğulları : Sizin Eliniz Kimin Cebinde Biliyoruz Hatimoğulları : Sizin Eliniz Kimin Cebinde Biliyoruz

‘BELEDİYE ADETA BİR EMLAK OFİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ VAZİYETTE’

Daha sonra konuşan Eşbaşkan adayı Cemil Komi ise Başak Koç’un anlattıklarını onaylayarak başladığı konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Rabia başkanın söylediklerine ek olarak şunları söyleyebilirim: Bilindiği üzere belediye yönetimi durmadan belediyeye ait gayrimenkulleri satma çabası içerisinde. Onlara göre 1 Nisan, adeta varlık yokluk meselesidir! Kendilerinden sonrasına tek bir şey bıramazcasına hareretli çalışmaktalar! Hatta ellerinden gelse Van Gölü’nü bile satacaklar! Son 5 yıla bakıldığında, başkanlık makamı daha çok bir emlak ofisini anımsatmaktadır!”

‘SATIŞLARDA ELDE EDİLEN PARALAR NEREDE, HANGİ AMAÇ İLE KULLANILDI?’

Seçilmeleri durumunda bu mantığa son vereceklerini söyleyen Komi, “Elbette ki yeri geldiğinde belediyeye ait kimi gayrimenkuller satılabilir. Ancak bu gayrimenkuller, yine halka yönelik hizmette kullanılmalıdır. Fakat şöyle bir bakıldığında, onca şey satılmış, ama hizmet namına da ortada bir şey yok. Peki belediyenin varlıkları neden satıldı? Satışlarda elde edilen paralara ne oldu?

Komi’nin ardından konuşan Eşbaşkan Rabia Başak Koç da şu ifadeleri kullandı:

“Edremit, potansiyeli oldukça yüksek olan bir ilçe. Seçilmemiz durumunda tüm gücümüzle bu potansiyeli açığa çıkartmak için çabalayacak ve ilçenin kalkınması için tüm gücümüz ile birlikte halk ile ortaklaşacak ve ilçemizi ileriye taşıyacağız. Bizden önceki kötü yönetimden dolayı işimizin kolay olmadığını biliyoruz. Ama bu durum bizi engelleyemeyecek ve Edremit halkının layık olduğu hizmeti halka götüreceğiz. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere ilçemizde bulunan tüm kesimleri karar süreçlerine dahil edecek ve örnek bir belediyecilik için hep beraber el ele vererek ilçemizin kaderini değiştireceğiz.”

‘PROJELERİMİZ HAZIR, ASIL PROJELERİ HALK İLE BİRLİKTE HAZIRLAYACAĞIZ’

Seçilmeleri durumunda hazırlamış oldukları belli başlı projelerinin bulunduğunu ve bunları belli bir plyan doğrultusunda hayata geçireceklerini söyleyen Eşbaşkan adayı Cemil Komi, “Partimizin yerel yönetim anlayışı gereği, üstten, dayatmacı bir belediyecilik anlayışından ziyade, halk belediyeciliğini yani belediyeyi halk ile birlekte yönetme ilkesini esas aldıklarını, bundan dolayı da kimi projelerimizi halk ile ortaklaşarak hayata geçireceğiz. Proje oluşturmada ilçemizi bütünlüklü ele alacak ve projelendirmedik, planlamadık bir tek yer bırakmayacağız. Bu anlamda ciddi bir istihdam alanı yaratacak, ilçemizin beton yığını haline gelmesinin önüne geçecek, ekolojik belediyeciliği hayata geçireceğiz” dedi.

‘İLÇEMİZ HİZMETE, BİZ DE HİZMET ETMEYE AÇIZ’

Kayyım döneminde ilçelerinin hemen her şeyden oldukça mahrum bırakıldığını, bir o kadar da mahrum edildiğini belirten Eşbaşkan adayı Rabia Başak Koç, “Edremit, en sıradan belediyecilik hizmetleriden bile mahrum bırakıldı. İşin kötü tarafı bunun hesabını verecek bir irade de ortada yok. Çıkıyor, ‘şunu yaptık, bunu yaptık’ diyor, ama gerçeği çarpıtıyorlar. Biz her ikimiz de meclis üyesiyiz ve belediyeyi çok iyi biliyoruz. Tüm gücümüz ile karşı koymamıza rağmen çoğu zaman meclisi de devre dışı bırakarak belediyeyi kendi özel mülkü haline getirerek, halka hizmeti bir kenara attılar. Bu anlamda bakıldığında, Edremit hizmete oldukça aç. Biz ise hizmet etmeye oldukça açız. Bu anlamda hem biz, hem de Edremit açlığını giderecek ve 1 nisan itibari ile Edremit açısından tarih yeniden yazılacaktır. Dolayısıyla Edremit’in makus talihi yerle yeksan edilecek ve böylelikle halk belediyeciliğini hayata geçireceğiz. Halkımız bize onay vermesi durumunda halka hizmet eden, halkın hizmetkarları olan bir belediyecilik anlayışını inşa edecek ve Edremit’i yeniden inşa edeceğiz” dedi.