VAN- Erciş Ziraat Odası Başkanı Cihat Çelik, bugün gerçekleştirilen yerel seçimlerde oy kullandıktan sonra sandık başında çektiği oy pusulasının fotoğrafını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Whatsapp Image 2024 03 31 At 10.41.15

Seçim günü Türkiye genelinde sandık başına gidilirken, Erciş Ziraat Odası Başkanı Cihat Çelik de oy kullanmak için sandık başına gitti. Ancak, Çelik'in dikkat çeken bir davranışı oldu. Oy kullandıktan sonra çektiği oy pusulasının fotoğrafını çekerek sosyal medya hesaplarından paylaşmasıyla gündeme geldi. Paylaşılan fotoğrafın seçim sürecine yönelik tartışmalara neden olabileceği belirtiliyor.

Türkiye'de seçim yasaları, oy kullanma sürecinde oy verme kabininde veya oy verme işlemi sırasında herhangi bir iletişim aracının kullanılmasını yasaklamaktadır. Böylesi bir durumda kişinin oy kullanmasının iptal edileceği gibi hakkında yaptırımların da yapılabileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda, oy pusulasının fotoğrafının çekilip paylaşılması da yasalara aykırı bir davranış olarak açığa çıkmaktadır Bu tür davranışlar, seçim sürecinin adil ve şeffaf yürütülmesini engellediği gibi, oy kullanma sürecinin gizliliğine zarar vermektedir. Dolayısıyla, Erciş Ziraat Odası Başkanı Cihat Çelik'in bu eylemiyle ilgili olarak yasal süreç başlatılabilir ve ilgili yaptırımlar uygulanabilir.

DEM Parti Erciş Belediyesinin Kapılarını Zılgıtlarla Açtı DEM Parti Erciş Belediyesinin Kapılarını Zılgıtlarla Açtı

İlçede seçime giden siyasi partiler konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.