Dil Araştırmaları, Sanat ve Kültür Derneği (ARSİSA), Erciş'te 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nü kutlamak için çeşitli etkinlikler düzenliyor. 19 Şubat'ta başlayacak olan etkinlikler dizisi, tanınmış yazarların katılacağı bir panel ile başlayacak. Saat 14:00'te ARSİSA binasında gerçekleşecek panel, Kürt Dili ve Edebiyatı'nın önemini ele alacak. Panelin moderatörlüğünü Romîa Aso yapacak ve panelistler arasında Yazar ve Aktivist Mahmut Çelebi, Muhtillah Dağ ve Salih Serhedî gibi önemli isimler yer alacak.

Whatsapp Image 2024 02 17 At 14.23.12

Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı

21 Şubat'ta ise Erciş İlçesi Örene Mahallesinde bulunan Sultan Sarayı Düğün Salonu'nda saat 11:00'de başlayacak olan etkinlik, Kürt tarihi ve bölgede yaşanmış efsanevi öykülerin dengbêj ezgileri eşliğinde anlatılacağı bir öykü etkinliğiyle devam edecek. Ünlü Kürt Öykü Anlatıcısı Ayhan Erkmen'in katılımıyla gerçekleşecek olan bu etkinlik, ARSİSA sanatçıları tarafından öykülerin sanatlarıyla canlandırılacak.

Bu etkinlikler, Kürt kültürüne ve diline olan öneminin vurgulanması ve Dünya Anadil Günü'nün anlamına uygun bir şekilde kutlanması amacıyla düzenlenmektedir. ARSİSA'nın bu etkinliklerle, anadilin korunması ve yaşatılması konusundaki çabaları takdirle karşılanmaktadır.

Editör: İdris YILMAZ