Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 28 Şubat davasında "darbeye teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezası verilen 7 askerin cezalarını kaldırdı. 

AJANS65 TV - Kobanê Davası'nda tutuklu olan siyasetçilere ceza yağdığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan dikkat çekici bir karar geldi. 28 Şubat davasında "darbeye teşebbüs" suçundan müebbet hapis cezası verilen Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Çetin Doğan ve Çevik Bir'in kalan hapis cezaları, AKP'li Erdoğan'ın kararıyla kaldırıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Af kararına gerekçe olarak hükümlülerin, Adli Tıp Kurumu'nca verilmiş raporlara göre "sürekli hastalık" ve "kocama hali durumunda olmaları" gösterildi.

Bitlis'te Yolcu Otobüsü ile TIR Çarpıştı: Ölü ve Yaralılar Var Bitlis'te Yolcu Otobüsü ile TIR Çarpıştı: Ölü ve Yaralılar Var

TAHLİYE EDİLMİŞLERDİ

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan aralarında Çevik Bir ile Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanık hakkında 2021 yılında tutuklama kararı vermişti. Yargıtay'da cezası kesinleşen 14 asker tutuklanmıştı. 85 yaşındaki emekli orgeneral Çevik Bir, "ileri derecede demans hastası" gerekçesiyle 2022'de cezaevinden tahliye edilmişti. Davada bir numaralı sanık olan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ise davada henüz temyiz süreci devam ederken 2020'de hayatını kaybetmişti.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan