Dubai'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail kalıcı barış istiyorsa 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir" şeklinde konuştu.

AJANS65 TV - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği Birleşik Arap Emirlikleri'nde Dünya Hükümetler Zirvesi'nde katılıyor.

Dubai’de düzenlenen 'Dünya Hükümetler Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, "Nasıl dünya beşten büyükse daha adil bir dünya mümkündür" dedi. İsrail'in saldırılarına devam ettiğini belirten Erdoğan, "İsrail kalıcı barış istiyorsa yayılmacı hayaller peşinde koşmayı bırakmalı, 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir" diye konuştu.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

'DAHA ADİL BİR DÜNYA MÜMKÜN'

Nasıl dünya beşten büyükse daha adil bir dünya mümkündür. Buna tüm insanların ihtiyacı var. Adil ve kalıcı barışı sağlamak amaçlarımızdandır. Dünyamız krizler ve çatışmaların alaca karanlık kuşağından geçiyor. Rusya-Ukrayna savaşı ekonomiyi girdaba sürükledi. Hep barıştan yana olduk. Barış çabalarımız yoğunlaşacak.

İSRAİL 1967 SINIRLARINI KABUL ETMELİ

Bugünkü krizin kaynağı Filistin topraklarındaki işgalin artarak devam etmesidir. İsrail katliam politikalarında vazgeçmemiştir. Sorunun kaynağını doğru tespit etmezsek çözüm bulamayız. İsrail, bağımsız Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir. Garantörlük dahil sorumluluk üstlenmeyi kabul ettiğimizi söyledik. Şimdiye kadar 34 bin tonluk insani yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırılmak üzere bölgeye gönderdik. İnisiyatif alan tüm ülkelere teşekkür ediyorum. BM'de kabul eden ülkelere şükranlarımı sunuyorum.

Belediye Başkanına Cinsel Saldırıdan Hapis Cezası Belediye Başkanına Cinsel Saldırıdan Hapis Cezası

İsrail kalıcı barış istiyorsa yayılmacı hayaller peşinde koşmayı bırakmalı, 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin devleti vücut bulmadan atılan her adım yarım kalacak. Filistinli kardeşlerimizi asla sahipsiz, çaresiz ve yalnız bırakmayacağız.”(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan