DİSK Emekli-Sen Van'da İki Önemli Konuyu Gündeme Taşıdı DİSK Emekli-Sen Van'da İki Önemli Konuyu Gündeme Taşıdı

CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, 12 Nisan'da Antalya'da meydana gelen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan teleferik kazasının ardından gerçekleştirilen ilk duruşmada tahliye edildi. Kocagöz'e yurtdışı çıkış yasağı konuldu.

Kazada hayatını kaybeden Memiş Gümüş'ün ailesine başsağlığı dileyerek savunmasına başlayan Kocagöz, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. 28 Kasım 2023'te ANET A.Ş. genel müdürlüğünden ayrıldığını belirten Kocagöz, o tarihten sonra şirketin bakım sorumluluklarının kendisine ait olmadığını vurguladı. Kocagöz, "Bu süre zarfında 137 gün günlük, 18 haftalık 4 ay aylık bakım ve aylık ağır bakımlar yapıldı. Bu durumda geçmişe yönelik şahsımın suçlanması hatadır," dedi.

Teleferik kazası, Ramazan Bayramı tatili sırasında yoğunluk yaşanan sırada meydana gelmişti. Kaza sonucu teleferik kabini parçalanmış ve içinde bulunan 8 kişiden biri hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı. Kazaya ilişkin soruşturma kapsamında, eski yöneticiler de dahil olmak üzere 14 kişi gözaltına alınmış, 5'i tutuklanmıştı.

Kocagöz, yöneticilik pozisyonunun teknik detaylardan ziyade genel sorumluluk gerektirdiğini belirterek, "Mühendis değilim, bir yöneticiyim. Yöneticiler işi ehline devreder," şeklinde konuştu. Kendisinin ve diğer yöneticilerin teknik konularda direkt sorumlu tutulmasının hatalı olduğunu ifade etti.

Kocagöz'ün tahliyesi ve duruşmadaki ifadeleri, teleferik kazasıyla ilgili süren yargı sürecinde yeni bir aşamayı işaret ediyor. Yurtdışına çıkış yasağı ile birlikte Kocagöz, yargılama sürecinin sonuna kadar Türkiye'de kalacak.

Editör: İdris YILMAZ