Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır

Kobanê Davası'nda verilen yüksek cezalara ilişkin ilkkez konuşan Cumhurbaşkaını Erdoğan, "Karar Kerbala'ya dönmüş yüreklere su serpti. 6-8 Ekim olayları protesto değil, devleti hedef almış isyan girişimiydi" ifadelerini kullandı.

AJANS65 TV – Kobanê Davasında siyasetcilere ceza yağdırılmasına ilişkin ilkkez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel kamuoyu ve muhalefetin aksine, açıklamalarda bulunarak, "Kerbala'ya dönmüş yüreklere su serpti" sözlerini safetti. Erdoğan davada yargılananların tümünün beraat ettikleri Yasin Börü'nün ölümünü, verilen mahkumiyetlerin dayanağı gibi sundu.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 26. Dönem Adli Yargı ve 16. Dönem İdari Yargı Kura Töreni'nde açıklamalarda bulunan Erdoğan, törene katılan yargıçlara, istinaf ve Yargıtay süreci henüz başlamamış olan Kobanê Davası'nda yargılananları hedef göstererek, “6-8 Ekim olaylarını kışkırtanlar, yönlendirenler, azmettirenler milletimize böyle bir acıyı yaşatanlar bellidir. Hukuk elbette bunlardan hesap sormak zorundadır. 'Siyasi dava' denilerek terör kalkışmasının aklanmaya çalışılması her şeyden önce hukuka ve demokrasiye hakarettir. 6-8 Ekim olaylarını kimse mazur ve meşru gösteremez. Mahkeme kararıyla ilgili haddi aşan yorumları tasvip etmiyoruz. Karar, kayıplarının acısıyla son 10 yıldır Kerbela'ya dönmüş yüreklere su serpmiş, adaletin tecellisine olan inancı yeniden güçlendirmiştir. İsyan girişiminden 10 yıl sonra geç de olsa hakkın yerini bulduğunu görüyor, bundan da mağdurlar ve demokrasimiz adına memnuniyet duyuyoruz. Sokakları kan gölüne çevirerek, bu ülkede siyaset yapılmayacağını artık herkesin anlamasını ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan