Van'da seçimi büyük farkla kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'a mazbatanın verilmemesine tepkiler sürerken, dün Dem Parti Eş Genel başkanları ve Dem Parti MYK’sı Van’a geldi. Bu gün de Leyla Zana ve Başak Demirtaş Van geleceklerini açıkladılar.

AJANS65 TV – Van'da yapılan seçimlerde yüzde 55 oy alarak belediye eş başkanlığına seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan'nın mazbatasının AKP’li Abdulahat Arvas'a verilmesine yönelik tepkiler devam ediyor. Dün gün boyu devam eden sokak gösterileri sonrasında Dem Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları ile birlikte MYK üyeleri de Van’na gelme kararı aldı. Akşam saatlerinde ise eski milletvekili Leyla Zana ve Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın da Van’a gelecekleri öğrenildi.

DİYARBAKIR KENT PLATFORMU DA VAN'A GİDİYOR

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu da bu gün Van'a geleceğini açıkladı. Platform yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin son dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir... Kimsenin demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesini yok saymaya hakkı yoktur. Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Seçim sonuçlarına yönelik yargının araçsallaştırılarak seçme ve seçilme hakkına açık müdahale teşkil eden kararlar karşısında, seçim sonuçlarına ve Van halkının iradesine saygı gösterilmesini ve Yüksek Seçim  Kurulunun bu yanlış kararı düzeltmesini bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

CHP HEYETİ DE VAN’A GELİYOR

Mazbatanın Zeydan’a değil de AKP’li Arvas’a verilmesi sonrasında CHP Genel başkanı Özgür Özel’den de sert açıklama gelmişti. Ardında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklama yapmış ve “Bunu kabul etmemeliyiz” açıklamasını yapmıştı. Sonrasında CHP kaynakları içinde Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Sevda Erdan Kılıç ve Kayıhan Pala’dan oluşuyor.

Van’a geleceğini açıklayanlara TİP başkanı Erkan Baş da var.

VAN’DA ÜST DÜZEYDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bu gün yapılması planlanan açıklama öncesinde Van’da özellikle merkezi noktalarda ve caddelerde üst düzeyde güvenlik önlemleri alındı. Sanat Sokağı’nın Cumhuriyet Caddesi’ne çıkan kısmı bariyerlerle kapatıldı. Feqyê Teyran Parkı önünde büyük bir yığınak yapılmış durumda.

Görgü tanıkları Trump'a suikast girişimini anlattı: 'Çatıda tüfekli adam var diyorduk' Görgü tanıkları Trump'a suikast girişimini anlattı: 'Çatıda tüfekli adam var diyorduk'

Dem Parti’den yapılan açıklamada, bu gün Feqyê Teyran Parkı’nda basın açıklaması yapılacağı açıklanmıştı.(HABER MERKEZİ)