Sara Netanyahu’dan İsrail Ordusuna Güvensizlik Suçlaması
Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun eşi Sara Netanyahu, esir yakınlarıyla yaptığı görüşmede ordunun komuta kademesine güvensizlik duyduğunu ve kocasına karşı darbe yapmaya çalıştıklarını iddia etti.

Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek Irak, Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Toplantısı Düzenleyecek

Görüşmede Gergin Anlar
Haberde, Sara Netanyahu'nun ordunun üst kademesine yönelik suçlamalarında ısrarcı olduğu ve bu sözlerine esir yakınlarının tepki gösterdiği belirtildi. Esir yakınları, çocuklarının kaderinin orduya bağlı olduğunu ifade ederek Netanyahu'nun suçlamalarını reddetti. Sara Netanyahu ise güvensizliğinin ordunun tamamına değil, sadece üst kademesine yönelik olduğunu belirtti.

Resmi Açıklama
Görüşmedeki tartışmaların basına yansımasının ardından Netanyahu adına yapılan açıklamada, "Bayan Netanyahu’nun başına bela olan yanlış, taraflı ve sürekli sızıntılar, iğrenç bir adaletsizliktir," denildi. Görüşmede çok sayıda ordu yetkilisinin de hazır bulunduğu kaydedildi.

Esir Yakını Zangauker: "Hayali Komplolar Yayıyor"
Oğlu Gazze'de esir tutulan İsrailli Einav Zangauker, Sara Netanyahu’nun suçlamalarına ilişkin, "Netanyahu, hayat kurtarmak için her şeyi yapmak yerine hayali komplolar yayıyor ve bölücülüğü kışkırtmakla meşgul," dedi. Zangauker, Netanyahu iktidarda olduğu sürece bir esir takası anlaşmasının mümkün olmadığını savundu.

Yair Netanyahu da Hedef Aldı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, daha önce de İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tomer Bar'ı hedef almıştı. Yair Netanyahu, Bar'ı, askerlik hizmetini reddeden General Ziv Levy'yi Hava Kuvvetleri pilotlarına eğitmen olarak atama kararı nedeniyle eleştirmiş ve 7 Ekim 2023'teki Hamas saldırıları sırasında Bar’ın nerede olduğunu sorgulamıştı.

Bu olaylar, İsrail siyasi ve askeri liderlik arasındaki gerilimleri ve güvensizlikleri gözler önüne seriyor.

Editör: İdris YILMAZ