Yangın Felaketi 10 Bin Dönüm Arazide Büyük Zarar Yol Açtı Yangın Felaketi 10 Bin Dönüm Arazide Büyük Zarar Yol Açtı

Eskişehir ili Tepebaşı ve Mihalgazi ilçeleri sınırlarında yer alan Alpagut ve Atalan mahallelerinde, Cengiz Holding'e bağlı Eti Bakır A.Ş. tarafından "Alpagut-Atalan Altın-Gümüş Maden Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi" projesi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) başvurusu yapıldı. Proje kapsamında halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağı duyuruldu.

Proje Detayları ve ÇED Başvuru Dosyası
862 sayfalık ÇED başvuru dosyasına göre, proje ruhsat, ÇED ve ünitelerin toplamı 2740 hektarlık bir alanı kapsıyor. ÇED alanı ise 509 hektar olarak belirlendi. Proje 15 yıllık bir süre için planlanmış olup, yılda 12 milyon ton kazı yapılması ve patlatmalı açık ocak işletmeciliği, siyanürlü yığın liç yöntemi ile altın ve gümüş çıkarılması hedefleniyor.

Çevresel Etkiler ve Tepkiler
Proje sahası, Atalan'a 1300 metre, Alpagut'a 3300 metre ve Tekeciler'e 3400 metre mesafede yer alıyor. ÇED dosyasında, proje sahasında 28 endemik bitki türü, 61 omurgalı türü ile 128 kuş türü tespit edildiği ve birinci derecede arkeolojik sit alanına yakın olduğu belirtiliyor. Çevreciler, bu durumun bölgedeki ekosistem ve kültürel miras için büyük tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Başkanı M. Sadık Yurtman, "Bu ülkemizin kültürel mirası da bir sermaye şirketinin karı için bir kere daha hiçe sayılmaktadır" diyerek projeye karşı olduklarını açıkladı. Yurtman, bölgenin doğal yapısının korunması gerektiğini ve projeye karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Projenin uygulanması durumunda, bölgedeki tarım ve hayvancılığın ciddi şekilde etkileneceği, toprak kaymaları ve siyanür kirliliği gibi çevresel felaketlerin yaşanabileceği belirtiliyor. ESÇEVDER ve diğer gönüllü kuruluşlar, projeye karşı seslerini duyurmak ve çevreyi korumak için çalışmalarını sürdürüyor.

Editör: İdris YILMAZ