‘Kıyı Hareketleri’ Ortaklaşarak Ağ Kuruyor ‘Kıyı Hareketleri’ Ortaklaşarak Ağ Kuruyor

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasında, dün akşam elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar sebebiyle başlayan yangın, geniş bir alana yayılarak büyük bir felakete yol açtı. Sabah saatlerinde bölgeye yetkililerin gelmesiyle yangının bilançosu ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre en az altı kişi yaşamını yitirdi.

Gece Boyunca Süren Mücadele

Yangın, Çınar’a bağlı Tobinî Mahallesi'nde başladı ve rüzgarın da etkisiyle Têznê, Hatdirînê, Reşan, Dêrê, Kelekê, Herberê ve Bexcayê köylerine sıçradı. Köylüler, yangının elektrik tellerinden sıçrayan kıvılcımlar nedeniyle çıktığını ve Göksu Barajı'na kadar ulaştığını ifade etti.

İlk Müdahale Yurttaşlardan

Yerel halk, traktörlerle yangına ilk müdahaleyi yaparken, yetkililerin geç müdahalesi eleştirildi. Yangın alanında mahsur kalan çobanlar ve hayvanlar olduğu, bazı bölgelere ulaşılamadığı belirtildi. Çınar ilçesine bağlı Tobinî Mahallesi'nde bir kadın, yangının akşam 21.00 sıralarında elektrik direğinden çıkan kıvılcımla başladığını ve rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldığını anlattı.

Genç Yaşta Hayatlarını Kaybedenler

Tobinî Mahallesi'ne komşu Kelekê Mahallesi de yangından büyük zarar gördü. Yangını söndürme çabası içinde olan Şeyhmus Demir, Resul Yılmaz, Rezan Yılmaz ve Mezel Demir'in yaşamını yitirdiği, Riha'ya sevk edilen Hasan Demir'in de hayatını kaybettiği bildirildi. Yaşamını yitirenlerin hepsinin 17-20 yaşları arasında olduğu ve yangına müdahale ederken hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Tarım Arazileri Kül Oldu

Yangın, iki mahalle arasındaki yaklaşık 5 bin dönüm alanda bulunan buğday ve mısır tarlalarını da yok etti. Gece boyunca bölgede bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, yangından etkilenen yurttaşlarla bir arada bulundu. 

Yas ve Eleştiri Bir Arada

Yangın bölgesindeki mahallelerde cenazelerin defnedilmesi beklenirken, ağıt sesleri yükseliyor. Mahalleliler, yangına müdahale için 4-5 saat boyunca herhangi bir yetkilinin gelmediğini eleştirerek durumun vahametini dile getirdi.

Yaşamlarını Yitirenler Toprağa Verildi

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasında dün gece meydana gelen yangında, yerleşim alanlarına sıçrayan alevler büyük yıkıma neden oldu. İlk belirlemelere göre yangında 7 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

Cenaze Törenleri Düzenlendi

Yangında hayatını kaybedenlerden iki yurttaş, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Keleka kırsal mahallesinde son yolculuklarına uğurlandı. Resul Yılmaz ve Şehmus Demir isimli vatandaşların cenaze törenleri, mahalle mezarlığında gerçekleştirildi.

Yüksek Katılımlı Cenaze Merasimi

Cenaze törenine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır başta olmak üzere, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri, Diyarbakır, Batman ve Mardin belediye eşbaşkanları ve bölge halkından çok sayıda kişi katıldı. Topluluk, yangında hayatını kaybedenler için dua etti ve ailelere başsağlığı dileklerini iletti.

Toplumun Acısı ve Eleştiriler

Yerel topluluk, yetkililerin yangına müdahalesinin geç ve yetersiz olduğunu eleştirirken, yangının kontrol altına alınmasının ardından yaşanan kayıpların yasını tutuyor. Bölgedeki buğday ve mısır tarlalarının yanı sıra evler de ciddi hasar gördü. Yangının neden olduğu toplam zarar ve etkilerinin değerlendirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Editör: İdris YILMAZ