Van’da, Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı süren eylemler, iktidara yönelik güçlü bir mesajla devam ediyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Wan İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Ziraat Mühendisleri Odası önünde yaptığı açıklamada, "Kayyım rejimi kabul edilemez, halk iradesi gasp edilemez" yazılı pankart açarak tepkilerini dile getirdi.

I M G 8957I M G 8957

Kayyım Uygulaması Anayasal Suçtur

TMMOB İKK Dönem Sözcüsü Engin Işık, yaptığı açıklamada iktidarın siyasallaşmış yargı eliyle hukuki olmayan gerekçeler öne sürerek seçimleri anlamsızlaştırdığını ve araçsallaştırarak anayasal suç işlediğini belirtti. Işık, "Suçlama dosyasının tanıkları, savcıları, ilgili hakimleri şu an suçlu konumunda iken bu iddianamenin kabul edilerek ceza kesilmesi kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

Diyarbakır'daki Dans Etkinliğine Tekbir Sloganlarıyla Saldırı Diyarbakır'daki Dans Etkinliğine Tekbir Sloganlarıyla Saldırı

I M G 8955

Halk İradesine Yönelik Darbe

Engin Işık, Hakkari Belediyesine kayyım atanmasının, 31 Mart'ta açığa çıkan halk iradesine yönelik bir darbe olduğunu belirtti. "Kayyım uygulaması tehdidi emek ve demokrasi mücadelesi üzerinde bir baskı unsuruna dönüşmüştür. Türkiye’de yargının siyasallaştığı, tarafsızlığını yitirdiği, talimat üzerine karar verdiği dün Hakkari’de bir kere daha açığa çıkmıştır," dedi.

I M G 8954I M G 8954

 İktidarın Politika Davaları

Işık, AKP-MHP iktidarının, Kobani kumpas davası ve Gezi davası gibi politik davalar üzerinden sürekli demokratik kamuoyunu ve siyasetin temsilcilerini tehdit ettiğini belirtti. "Kayyum uygulaması ile de halkın yerel hizmet alma hakkını gasp etmektedir. Bu kayyum uygulamasının anayasal düzende, hukuk içerisinde yeri yoktur. Darbe dönemi uygulaması olan kayyumun dayanağı OHAL hukuksuzluğu ve KHK düzenidir," şeklinde konuştu.

 Seçimle Gelen Seçimle Gitmelidir

Işık, Türkiye’de seçimle gelenin seçimle gitmesi ilkesinin bölge illeri söz konusu olunca ihlal edildiğini ifade etti. "Bölge illeri dışında uygulanan meclis içindeki seçim yöntemi bölgede neden uygulanmamaktadır? Burası ayrı bir anayasa ile mi yönetilmektedir?" diye sordu.

 Kayyum Talan Sistemini Ayakta Tutma Çabası

Işık, önceki dönemlerde kayyum atanan yerel yönetimlerde ortaya çıkan zararların, yolsuzlukların, boşaltılan kasaların kayyum zihniyetinin sonucu olduğunu belirtti. "Haliyle kayyum atayarak geçmiş dönemdeki yolsuzluklar mı kapatılmak isteniyor sorusu akıllara gelmektedir," dedi.

 Demokratik Mücadeleye Devam

Van’daki emek ve demokrasi güçleri olarak, Hakkâri halkının iradesini, hak ve özgürlüklerini savunmaya ve dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini belirten Işık, "Demokratik bir ülkeyi inşa etme mücadelemizi demokrasiden yana olan tüm kesimlerle yan yana gelerek sürdüreceğiz," dedi.

İktidara Çağrı: Hukuk Sınırlarına Dön

Engin Işık, "Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; halk iradesine vurulan bu darbeden derhal vazgeçilmelidir. Hukuk dışı yollarla, baskı ve zor yöntemleriyle halkın iradesinin gasp edilmesine son verilmelidir. Seçilmiş Hakkâri Belediye Eş Başkanı serbest bırakılarak derhal görevine iade edilmelidir," dedi.

Açıklama, "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganıyla son buldu.

Editör: İdris YILMAZ